Koronawirus w Szwecji: Rząd otrzymał nadzwyczajne uprawnienia

Szwedzki rząd otrzymał nadzwyczajne uprawnienia do szybkiego ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa bez uprzedniej zgody parlamentu.

Nowe prawo tymczasowe wprowadza zmiany w szwedzkiej ustawie o chorobach zakaźnych (Smittskyddslagen), co oznacza, że ​​rząd będzie mógł na przykład nałożyć ograniczenia na tłumy, centra handlowe i miejsca takie jak restauracje, siłownie lub węzły komunikacyjne, bez uprzedniej konsultacji z parlamentem.

„Ważne jest, aby rząd miał dostęp do większej liczby narzędzi w walce z koronawirusem, jeśli okażą się one konieczne” – powiedziała parlamentarnej socjaldemokratce Kristina Nilsson podczas czwartkowej debaty.

Löfven powiedział na konferencji prasowej o 16.00, że rząd postanowił przedłużyć zakaz wjazdu do UE przez Szwecję, który miał się skończyć w tym tygodniu na kolejne 30 dni. Obywatele Szwecji, rezydenci i osoby mające ważne powody przyjazdu do Szwecji nadal będą mogły podróżować do Szwecji.

Według Agencji Zdrowia Publicznego łączna liczba potwierdzonych zgonów z powodu koronawirusa w Szwecji wynosi obecnie 1333. To wzrost o 130 w porównaniu z wczoraj, ale opóźnienia w raportowaniu oznaczają, że nie jest to liczba osób, które zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin.

Tymczasem liczba potwierdzonych przypadków wirusa wzrosła do 12 540. Szwedzkie władze ds. Zdrowia spodziewały się gwałtownego wzrostu w środę, ponieważ nadeszły wcześniej niezgłaszane dane z Wielkanocy, ale wzrost ten nie nastąpił. W czwartek liczba nowych zakażeń wciąż nie wzrosła tak, jak się spodziewano.

Szwedzki organ nadzoru opieki zdrowotnej, Inspektorat Zdrowia i Opieki Społecznej, powiedział wcześniej w czwartek, że planuje przeprowadzić inspekcje szwedzkich domów opieki nad osobami starszymi, które zostały mocno dotknięte epidemią koronawirusa

Sytuacja najgorsza jest w Sztokholmie (w regionie o największej liczbie zgonów i ogólnej liczby przypadków), gdzie około połowa wszystkich zgonów koronawirusa może być związana z domami opieki.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 12 540

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (216), Sörmland (66), Västra Götaland (71), Uppsala (32). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 613 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 130 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...