fbpx

Koronawirus w Szwecji: Rząd otrzymał nadzwyczajne uprawnienia

Szwedzki rząd otrzymał nadzwyczajne uprawnienia do szybkiego ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa bez uprzedniej zgody parlamentu.

Nowe prawo tymczasowe wprowadza zmiany w szwedzkiej ustawie o chorobach zakaźnych (Smittskyddslagen), co oznacza, że ​​rząd będzie mógł na przykład nałożyć ograniczenia na tłumy, centra handlowe i miejsca takie jak restauracje, siłownie lub węzły komunikacyjne, bez uprzedniej konsultacji z parlamentem.

„Ważne jest, aby rząd miał dostęp do większej liczby narzędzi w walce z koronawirusem, jeśli okażą się one konieczne” – powiedziała parlamentarnej socjaldemokratce Kristina Nilsson podczas czwartkowej debaty.

Löfven powiedział na konferencji prasowej o 16.00, że rząd postanowił przedłużyć zakaz wjazdu do UE przez Szwecję, który miał się skończyć w tym tygodniu na kolejne 30 dni. Obywatele Szwecji, rezydenci i osoby mające ważne powody przyjazdu do Szwecji nadal będą mogły podróżować do Szwecji.

Według Agencji Zdrowia Publicznego łączna liczba potwierdzonych zgonów z powodu koronawirusa w Szwecji wynosi obecnie 1333. To wzrost o 130 w porównaniu z wczoraj, ale opóźnienia w raportowaniu oznaczają, że nie jest to liczba osób, które zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin.

Tymczasem liczba potwierdzonych przypadków wirusa wzrosła do 12 540. Szwedzkie władze ds. Zdrowia spodziewały się gwałtownego wzrostu w środę, ponieważ nadeszły wcześniej niezgłaszane dane z Wielkanocy, ale wzrost ten nie nastąpił. W czwartek liczba nowych zakażeń wciąż nie wzrosła tak, jak się spodziewano.

Szwedzki organ nadzoru opieki zdrowotnej, Inspektorat Zdrowia i Opieki Społecznej, powiedział wcześniej w czwartek, że planuje przeprowadzić inspekcje szwedzkich domów opieki nad osobami starszymi, które zostały mocno dotknięte epidemią koronawirusa

Sytuacja najgorsza jest w Sztokholmie (w regionie o największej liczbie zgonów i ogólnej liczby przypadków), gdzie około połowa wszystkich zgonów koronawirusa może być związana z domami opieki.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 12 540

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (216), Sörmland (66), Västra Götaland (71), Uppsala (32). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 613 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 130 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji: Rząd otrzymał nadzwyczajne uprawnienia

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...