Koronawirus Raport: coraz cięższa sytuacja w Szwecji

Sytuacja w Szwecji jest coraz bardziej napięta. Od samego początku epidemii związanej z koronawirusem naliczono ponad 1000 osób zakażonych, a 11 poniosło śmierć. Codzienne doniesienia wpływają na życie wszystkich obywateli, a także funkcjonowanie szwedzkich przedsiębiorstw. Utrudnione jest podróżowanie, co powoduje, że wielu Szwedów przebywających za granicą jest tam praktycznie uwięzionych i nie ma możliwości powrotu do domu.

Statystyki i najistotniejsze informacje:

– W Szwecji zanotowano 1423 potwierdzone przypadki infekcji, ale niektóre źródła podają, że osób zakażonych może być więcej.

– Wszyscy Szwedzi, którzy przejawiają nawet łagodne symptomy chorobowe, zobligowani są do pozostania w domach. Objawy mogą być tak błahe, jak kaszel czy ból gardła. Zaleca się, by obywatele nie wychodzili na zewnątrz bez potrzeby, by pracowali z domu i nie odwiedzali osób starszych, a nawet szpitali.

– Najbardziej do unikania kontaktów społecznych zachęca się grupę wiekową 70+. Seniorom odradzane są nawet codzienne zakupy.

Publiczna stacja telewizyjna SVT rozpocznie nadawanie programów dla wszystkich, którzy muszą pozostać w domach. Oferta kierowana jest zwłaszcza do dzieci i zostanie oficjalnie wprowadzona w życie 23 marca. Audycja o nazwie „Hemmahänget” ma charakter informacyjno-wychowawczy i ma uczyć dzieci, jak zachować się w kryzysowej sytuacji; będzie też miała na celu organizację czasu wolnego. SVT Barn podejmie się emisji programu codziennie między 15:00 a 16:00. Grupa docelowa to dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

W pokrewnym programie, „Lilla Aktuellt”, udzielane będą odpowiedzi na pytania zadawane przez najmłodszych.

Przedsiębiorstwo państwowe Swedavia, zarządzające szwedzkimi portami lotniczymi, musiało zwolnić w trybie tymczasowym około 1900 pracowników – wszystko przez ograniczony ruch lotniczy. Liczba pasażerów spadła o 70–90 proc. i dyrektor firmy z przykrością stwierdził, że będzie musiał pozbawić stałej pracy 800 osób.

Volvo Car Sverige podąża podobnym tropem. Prezes Håkan Samuelsson powiedział w audycji radiowej „Ekot”, że produkcja samochodów jest wstrzymana na czas nieokreślony. Wpłynie to bezpośrednio na blisko 25 tysięcy pracowników. Większość osób zatrudnionych wysłano do domów, a pracownicy biurowi będą mieli o 40 proc. mniej godzin pracy. Fabryki Volvo zostaną zamknięte na okres od 26 marca do 14 kwietnia.

Rząd wprowadził już szereg pakietów kryzysowych dla przedsiębiorstw najgorzej dotkniętych kryzysem.

W regionie sztokholmskim uruchomiony został internetowy test samooceny dla koronawirusa . Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

SL, operator transportu publicznego, zapowiada, że od 23 marca zmniejszona zostanie liczba kursujących autobusów, kolei lokalnych i tramwajów. Metro i pociągi podmiejskie będą kursowały zgodnie z dotychczasowym rozkładem. Powód jest oczywisty: większość osób pracuje z domu i nie porusza się komunikacją miejską. Mniejsza jest też liczba kierowców i motorniczych.

By zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, zamknięto uniwersytety i uczelnie. Zajęcia najczęściej wciąż się odbywają, ale w systemie e-learning.

Linie krajowe, Braathens Regional Airlines (BRA), anulowały 12 z 18 swoich lotów. Zmiany wejdą w życie 23 marca i dotyczą następujących tras: Kalmar – Bromma, Växjö – Bromma, Ronneby – Bromma, Kristianstad – Bromma, Halmstad – Bromma, Trollhättan – Bromma, Örnsköldsvik – Bromma, Sundsvall – Bromma, Östersund – Malmö, Östersund – Göteborg, Visby – Malmö, Visby – Göteborg.

Jak informuje minister spraw zagranicznych Ann Linde, rząd szwedzki nie powiedział nic o planach przetransportowania do Szwecji osób, które utknęły za granicą.

Linde zwróciła się do Szwedów poza granicami kraju: „Zastanówcie się nad swoją sytuacją. Czy najbezpieczniejszym rozwiązaniem nie byłoby pozostanie tam, gdzie właśnie jesteście? Pobierzcie, proszę, aplikację Ministerstwa Spraw Zagranicznych i bądźcie na bieżąco z wszelkimi zmianami. W zakładce ‘Swedes Abroad‘ (Szwedzi za granicą) dowiecie się, jakie trasy powrotne mogą zostać uruchomione”.

Szwedzka Federacja Związków Zawodowych, organizacja patronacka dla związków zawodowych w Szwecji, oraz Konfederacja Szwedzkich Przedsiębiorstw zgodziły się na odroczenie do końca października układy zbiorowe.

Wynika to z zagrożenia, jakie koronawirus stwarza dla miejsc pracy i gospodarki, celem porozumienia jest zapobieganie masowemu bezrobociu w Szwecji. Obie strony powiedziały, że całkowicie się zgadzają na takie rozwiązanie. 

„Nie sądzę, byśmy kiedykolwiek uzgodnili tyle, ile uzgodniliśmy w tym tygodniu. W jakiś sposób pokazuje to siłę szwedzkiego modelu” – powiedział Karl-Petter Thorwaldsson, szef związków zawodowych, agencji TT. Zapytał, co się stanie po październiku: „Miejmy nadzieję, że wtedy będziemy wrogami i będziemy walczyć jak szaleni o pensje.”

Liczba potwierdzonych zakażonych osób w Szwecji wynosi 1623, 16 osób jest wyleczonych.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w piątek, to Region Sztokholm (105), Östergötland (28), Västra Götaland (21). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 199 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz cztery zgony.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożena życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urzęd Zdrowia Publicznego.
Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Koronawirus Raport: coraz cięższa sytuacja w Szwecji

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...