fbpx

Szwedzkie więzienia przeludnione. Skazańcy trafią za granicę.

Sytuacja szwedzkiego więziennictwa stała się „poważna”. W zakładach karnych nie ma miejsca i cele są przeludnione. Skazani muszą czasem dzielić ze sobą łóżka. Powstała też długa kolejka osób oczekujących na pobyt w więzieniu – po wyroku sądowym.

Aby złagodzić problem przeludnienia w zakładach karnych, rząd szwedzki podjął decyzję o wysłaniu więźniów-cudzoziemców do ich własnych państw. Zaproponowano już zmianę legislacyjną.

Minister spraw wewnętrznych i reprezentant Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Mikael Damberg powiedział dla telewizji SVT:

„W zakładach karnych gromadzi się zbyt wielu ludzi. Logicznym posunięciem będzie przetransportowanie cudzoziemców do ich krajów, żeby tam mogli dalej odbywać karę”.

Ma się to tyczyć wszystkich przestępców, którzy nie są obywatelami Szwecji.

Damberg prosi Służbę Więzienną i Kuratorską oraz organy sądowe o priorytetowe potraktowanie sprawy. W przypadkach, gdy skazany wyraził zgodę na przeniesienie do innego kraju, odwołanie się od decyzji nie będzie możliwe.

Proponowana zmiana jest zgodna między innymi z unijnymi przepisami z 2015 roku, dotyczącymi wykonywania kar pozbawienia wolności.

„Obecnie w szwedzkich więzieniach przebywa około 400 obywateli UE z krajów innych niż nordyckie. W wielu przypadkach istnieje możliwość przewiezienia tych osób na ich ojczyznę, by tam odbywali karę”, wyjaśnia minister.

Z prawnego punktu widzenia transport więźniów jest coraz bardziej ułatwiony.

„Mieliśmy problem z kilkoma państwami. Jednak teraz wyraźnie widać, że poprawiły się warunki na przykład w rumuńskich zakładach karnych i przeniesienie więźnia do tego kraju jest możliwe. Prowadzimy też negocjacje z Polską i Litwą”, powiedział Darnberg w rozmowie z dziennikarzami.

Lennart Palmgren, pracownik służb kuratorskich, gościł w studiu Sveriges Radio i odniósł się do stanu szwedzkich zakładów karnych:

„Sytuacja jest napięta, a więzienia są przeludnione. W ciągu ostatnich tygodni mamy do czynienia z większym napływem osób skazanych, które czekają w ‘kolejkach’ zanim trafią do zakładu karnego. Musimy poprawić wydolność szwedzkiego więziennictwa”.

Szwedzka Służba Więzienna i Kuratorska informuje, że od 1 października 2018 roku zarejestrowano 4393 nowych więźniów. Około 30 proc. z nich nie ma obywatelstwa szwedzkiego.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie więzienia przeludnione. Skazańcy trafią za granicę.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.