Rok 2025 przyniósł gwałtowne umocnienie korony szwedzkiej (SEK). Czy ten trend się utrzyma, czy też czeka nas korekta? W ciągu dwóch miesięcy dolar potaniał o ponad koronę, a kurs euro spadł poniżej 11 SEK, po raz pierwszy od trzech lat.
„Myślę, że musimy cofnąć się do lat 90-tych, aby zobaczyć tak szybką aprecjację korony w tak krótkim czasie,” mówi Michel Gubel, analityk walutowy Handelsbanken, w rozmowie ze Svenska Dagbladet (SvD).
Korona szwedzka odbijała się od dna już trzykrotnie w ostatnich latach: pod koniec 2023 roku, w połowie 2024 roku i obecnie, wiosną 2025 roku. W dwóch poprzednich przypadkach umocnienie było krótkotrwałe.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku korona znacznie osłabła. Teraz nastąpił powrót do poziomów sprzed wojny – dolar kosztuje około 10 SEK, a euro około 11 SEK. Jednak zarówno wtedy, jak i w dwóch kolejnych przypadkach, trend się odwracał. Niepewność na świecie, utrzymująca się recesja i atrakcyjność amerykańskiego rynku finansowego działały na niekorzyść korony. Mimo że Riksbank (szwedzki bank centralny) i wielu ekspertów wielokrotnie twierdzili, że korona jest niedowartościowana, rynek miał inne zdanie.
Czynniki sprzyjające koronie:
Obecnie sytuacja szybko się zmienia. Na korzyść korony działają:
- Rekordowe inwestycje napływające do Szwecji.
- Postrzeganie USA jako niestabilnej alternatywy.
- Potencjalny szybszy wzrost gospodarczy w Szwecji niż w wielu krajach Europy.
- Silny przemysł obronny.
- Dobre finanse publiczne z niskim zadłużeniem.
Stopy procentowe i wojna na Ukrainie – kluczowe czynniki
Kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju kursu korony będą miały:
- Polityka stóp procentowych: Pod koniec 2024 roku, Tommy von Brömsen, ekspert walutowy, wskazywał na stopy procentowe jako najważniejszy czynnik dla kursu korony: „Jednym z najważniejszych czynników (być może najważniejszym) jest to, że inflacja w USA spada i pozwala Fedowi obniżyć stopę procentową do normalnego/neutralnego poziomu.” (Dagens PS). Chociaż stopa procentowa w USA pozostała w tym roku bez zmian, to druga kadencja Donalda Trumpa obniżyła rentowność długoterminowych amerykańskich obligacji skarbowych, co, między innymi, przyczyniło się do umocnienia korony i wielu innych walut wobec dolara.
- Sytuacja na Ukrainie: Zawieszenie broni lub pokój na Ukrainie powinny sprzyjać mniejszym walutom, takim jak korona szwedzka, poprzez zwiększenie stabilności geopolitycznej i apetytu na ryzyko. Wojna spowodowała gwałtowny wzrost wartości dolara (o 2 SEK w ciągu sześciu miesięcy od jej rozpoczęcia).
Ostrzeżenie przed korektą
Amanda Sundström, strateg walutowy w SEB, ostrzega przed niepewnością i możliwością korekty kursu korony: „Kiedy aktywa poruszają się mocno w jednym kierunku, prawie zawsze następuje jakaś korekta.” Dodaje, że korona może osłabić się w okresie świątecznym. Wskazuje również, że nałożenie ceł na Europę, byłoby negatywne dla korony, z racji zależności Szwecji od eksportu.