Dlaczego uchodźcy wolą Szwecję od Danii?

Setki uchodźców w ostatnim tygodniu usiłowały wsiąść do pociągu, zabrać się autostopem lub nawet iść na piechotę, aby opuścić Danię i udać się do Szwecji. Ale dlaczego uchodźcy wybierają jako cel Szwecję a nie Danię?

[sociallocker]

1. Statystyki

Szwecja przyjmuje najwięcej uchodźców w przeliczeniu na mieszkańca, ze wszystkich państw Unii Europejskiej, podczas gdy Dania wprowadza jedną z ostrzejszych polityk imigracyjnych w Europie.

W 2014 roku Szwecja zaoferowała schronienie 33,025 osób, które składały wniosek o azyl, podczas gdy Dania wydała zezwolenia na pobyt tylko 6,104 uchodźcom, znacznie mniejszej liczbie nawet przy zachowaniu proporcji liczby ludności w obu krajach. Chociaż Dania była, w przeliczeniu na mieszkańca, piątym krajem w UE przyjmującym najwięcej uchodźców w zeszłym roku.

W Szwecji mieszka około 9,5 mln osób a w Danii 5,6 mln.

2. Szwecja oferuje stały pobyt wszystkim imigrantom z Syrii

Uchodźcy uciekający z ogarniętej wojną Syrii są największą proporcjonalnie grupą poszukującą w Europie azylu a Szwecja była pierwszym krajem, który w 2013 roku ogłosił, że wszyscy uchodźcy z krajów objętych wojną otrzymają stałe pozwolenia na pobyt. Wcześniej stałe pozwolenia otrzymywało około połowy Syryjczyków, pozostali otrzymywali zezwolenie czasowe, ważne 3 lata.

Do tej pory żaden inny kraj nie zdecydował się na taki krok. Dania wprowadziła, w zeszłym roku, czasowe pozwolenia, ważne przez 1 rok, dla uchodźców z Syrii i wyraziła chęć odesłania ich “jak tylko sytuacja w Syrii ulegnie poprawie”.

3. Wielu uchodźców ma już jakąś rodzinę w Szwecji

Biorąc pod uwagę dużą liczbę Syryjczyków, którzy otrzymali już schronienie w Szwecji (16,785 tylko w 2014 roku), nie jest dziwnym fakt, że wielu uchodźców chciałoby zamieszkać w pobliżu swojej rodziny i przyjaciół.

Szwecja oferuje pozwolenia na pobyt wszystkim bliskim osób, które otrzymały już zezwolenie (mąż, żona, partnerzy, dzieci poniżej 18 roku życia).

W zeszłym roku Dania ogłosiła, że zezwoli na ściąganie członków rodzin tylko osobom, których roczne pozwolenie zostało już przedłużone na następny rok. Zostało to mocno skrytykowane przez UNHCR – Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców – oraz inne organizacje zajmujące się uchodźcami.

4. Szwecja oferuje duże zasiłki dla uchodźców

Uchodźcy w Szwecji mogą liczyć na natychmiastowe awaryjne miejsce zamieszkania przed przeniesieniem do tymczasowych miejsc zamieszkania. Osoba dorosła otrzymuje codziennie zasiłek w wysokości 71 szwedzkich koron (2,159 koron miesięcznie – 32 zł dziennie oraz 968 zł miesięcznie), osoby z rodzinami otrzymują wyższe zasiłki.

Ci, którym przyznany zostanie azyl otrzymają pomoc w znalezieniu miejsca zamieszkania, darmowe lekcje języka szwedzkiego oraz specjalny zasiłek od Arbetsförmedlingen – Szwedzkiego Urzędu Pracy – 6,468 koron miesięcznie w czasie poszukiwania pracy.

Dania także oferuje zasiłki i darmowe lekcje duńskiego dla imigrantów. Jednak generalnie życie w Danii jest droższe niż w Szwecji a duński rząd ostatnio zmniejszył zasiłek ‘integracyjny’ przyznawany nowoprzybyłym o 45 procent, do 5,945 duńskich koron(~3,300 zł) dla osoby dorosłej bez dzieci. To także zostało skrytykowane przez ONZ i inne organizacje humanitarne.

5. Światowa reputacja

Szwecja ma na świecie opinię kraju otwartego i przyjaznego. Pomimo rosnącej w siłę anty-imigracyjnej Partii Demokratycznej, obecny rząd koalicji Zieloni-Socjaldemokraci prowadzi politykę przyjazną imigrantom.

W ostatnich miesiącach, co prawda znacznie wydłużyło się oczekiwanie na rozpatrzenie wniosków o azyl, z powodu wielkiej ich ilości. Pewien syryjski komik wywołał sporo kontrowersji mówiąc, że Szwecja nie daje uchodźcom wszystkiego, na co oni liczyli. Jednak w ostatnich tygodniach szwedzki premier Stefan Löfven regularnie wzywał Szwedów do pomagania uchodźcom i zachęcał inne kraje, aby wzięły przykład ze Szwecji.

W odwrotne stronę podażą nowy duński rząd, centroprawicowej partii Venstre, który potrzebuje poparcia anty-imigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej podczas głosowań w parlamencie. Rząd ten opłacił w zagranicznych gazetach kampanię reklamową mającą zniechęcić imigrantów do przyjazdu i osiedlania się w Danii. Także poprzedni centro-lewicowy rząd z premier Helle Thorning-Schmidt prowadził mocną politykę imigracyjną, co może teraz zaszkodzić Thorning-Schmidt ubiegającej się o stanowisko Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Dania Dlaczego uchodźcy wolą Szwecję od Danii?

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...