Polityka prywatności
Home WiadomościSzwecja Komar tygrysi odkryty w Szwecji

Komar tygrysi odkryty w Szwecji

Azjatycki komar tygrysi został po raz pierwszy wykryty w Szwecji. Jaja znaleziono w roślinach przywiezionych przez turystów z Hiszpanii. „To najbardziej wysunięte na północ odkrycie na świecie”, wyjaśnia Anders Lindström, ekspert ds. komarów w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym (SVA).

Po powrocie z podróży pewni turyści zauważyli niecodzienny proces w swoim domu. Umieszczając dwie przywiezione rośliny w wodzie, nieświadomie stworzyli środowisko do wyklucia się larw komarów. „To oni sami to zauważyli, umieścili roślinę w szklanym słoiku”, mówi Anders Lindström, który śledził cały proces. Po zorientowaniu się w sytuacji, zaniepokojeni turyści skontaktowali się ze Szwedzką Agencją Weterynaryjną (SVA), która teraz bada sprawę.

Po powrocie z zagranicznej podróży turyści zaniepokoili się, że mogli nieświadomie przynieść ze sobą niechcianych „pasażerów”. Jak wyjaśnia Anders Lindström, ich obawy okazały się uzasadnione. Przywiezione rośliny zawierały jaja komara tygrysiego, gatunku, który został wcześniej zidentyfikowany w Niemczech. Ten komar może przenosić groźne wirusy, takie jak denga, chikungunya czy Zika.

Chociaż komar tygrysi został po raz pierwszy zidentyfikowany w Europie w 1979 roku i jest uważany za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków, Lindström uspokaja, że ten konkretny okaz został zneutralizowany. „Nawet gdyby nie zostały wykryte, myślę, że jest już za późno na ich rozprzestrzenianie się w Szwecji. Robi się zbyt zimno. Gdyby jednak pojawiły się w maju, mogłyby przezimować i zbudować populację latem”, dodaje ekspert.

Inwazyjne komary, takie jak komar tygrysi, często trafiają do Szwecji drogą lądową, co sprawia, że najczęściej są one wykrywane w południowej części kraju. Jednak według eksperta, Andersa Lindströma, tym razem komary te znalazły inny sposób na przemieszczanie się – drogą powietrzną. Lindström przewiduje, że jest tylko kwestią czasu, zanim ten gatunek zadomowi się na stałe w Szwecji.

„Im dalej na północ, tym wolniejsze jest ich rozprzestrzenianie. Nie sądzę, byśmy musieli się bardzo martwić, ale jak mówimy od lat: to nadejdzie”. W południowej Europie komar tygrysi jest nie tylko uciążliwy, ale również przyczynia się do pojawienia się lokalnych ognisk chorób tropikalnych, co stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Przeczytaj również

Skandynawiainfo-logo

Skandynawiainfo.pl

Skandynawiainfo – All Right Reserved.