Barcelona, jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie, znalazła się w obliczu bezprecedensowego kryzysu klimatycznego, ogłaszając stan wyjątkowy z powodu ekstremalnej suszy, która dotknęła całą Katalonię. Zjawisko to ma daleko idące konsekwencje zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających ten region.
Władze Katalonii wprowadziły surowe ograniczenia dotyczące zużycia wody, obejmujące zakaz mycia samochodów poza instalacjami korzystającymi z wody recyklingowej oraz zakaz napełniania basenów. Ograniczenia, które wchodzą w życie w piątek, dotyczą około sześciu milionów osób w ponad 200 lokalizacjach, w tym w Barcelonie.
„Znajdujemy się w nowej rzeczywistości klimatycznej,” powiedział dyrektor regionalny Pere Aragones podczas konferencji prasowej, podkreślając powagę sytuacji. Badania wskazują, że Półwysep Iberyjski jest obecnie najbardziej suchy od 1200 lat, co skłoniło władze do rozważenia nawet wykorzystania statków do dostarczania wody do Barcelony, podobnie jak w 2008 roku, kiedy poziom wody w zbiornikach spadł do niebezpiecznie niskiego poziomu.
Lokalne władze apelują do mieszkańców o zmniejszenie zużycia wody o 5%, a rolników o redukcję o 80%. W obliczu nieustających ciepłych temperatur, które w styczniu zbliżyły się do 30 stopni w kilku regionach Hiszpanii, sytuacja jest szczególnie trudna. Zwykle takie temperatury notowane są dopiero w czerwcu.
Oprócz wprowadzonych ograniczeń, nawadnianie roślin zostało znacznie zredukowane, podobnie jak zużycie wody w przemyśle. Osoby naruszające nowe przepisy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 3000 euro.
„Pere Aragones ostrzega, „”Susza zostanie przezwyciężona, ale bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi kolejna susza i że będzie ona bardziej intensywna.”” Ten kryzys podkreśla potrzebę adaptacji do zmieniającego się klimatu i poszukiwania długoterminowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.
- Kylian Mbappé oskarżony o gwałt w Sztokholmie
- Lekarze stażyści w Szwecji na skraju wyczerpania: Co czwarty rozważa odejście z pracy
- Sztokholm rozwiązuje umowę na lotnisko Bromma: Plany nowej dzielnicy
- Rząd Szwecji chce na stałe wprowadzić tajne przechwytywanie danych w walce z przestępczością
- Zimowa ulga w rachunkach za energię elektryczną: Spadek cen nawet o 30%