fbpx

Rok 2016 był rekordowy dla małego biznesu w Szwecji

Dla szwedzkiego małego biznesu rok 2016 był rokiem rekordowym, dochodowość(zysk przed amortyzacją) takich przedsiębiorstw trzeci rok z rzędu rosła.

Tak wynika z danych opublikowanych przez firmę konsultingową LRF Konsult i ich barometru dochodowości opartego na danych od 2,441 firm zatrudniających do 15 pracowników.

Rok 2016 wykazuje najwyższą dochodowość małego biznesu w ciągu badanych ostatnich 5 lat. Średnio firmy te przyniosły 18.2 % zysku.

Najlepsze wyniki miały firmy w okręgu Södermanland oraz na Gotlandii, które średnio przynosiły 23.7 % zysku.

Największy wzrost dochodowości wykazały małe przedsiębiorstwa w okręgu Jämtland i Härjedalen w centralnej Szwecji, gdzie wzrost wyniósł 4.7 punktu procentowego w porównaniu z wcześniejszym rokiem podatkowym.

Agencja konsultingowa zauważyła jednak także pewne niekorzystne zjawiska, między innymi obniżenie wydatków na personel, co może być oznaką, że właściciele nie podnoszą pensji pracownikom albo w niektórych regionach mają problemy ze znalezieniem pracowników.

Kolejnymi niepokojącymi oznakami nadchodzących cięższych czasów mogą być statystki ze Bolagsverket (Szwedzkiego Biura Rejestracyjnego) pokazujące, że liczba nowych firm założonych w styczniu 2017 roku jest o 10.7 % niższa niż tych powstałych w styczniu 2016 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Rok 2016 był rekordowy dla małego biznesu w Szwecji

Warto przeczytać

Szpital polowy w Sztokholmie zostanie zlikwidowany

Szpital polowy postawiony w południowej części Sztokholmu zostanie zamknięty. Lekarze nie mieli jeszcze okazji przyjąć tu pacjentów. Plan był taki, by w...

Demonstracje antyrasistowskie w Sztokholmie i Helsinkach

W Sztokholmie i Helsinkach w tym tygodniu odbyły się jednocześnie dwie demonstracje, popierające ruch #BlackLivesMatter. W stolicy Finlandii manifestacja przebiegła bezproblemowo. Gorzej...

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...