Rok 2016 był rekordowy dla małego biznesu w Szwecji

Dla szwedzkiego małego biznesu rok 2016 był rokiem rekordowym, dochodowość(zysk przed amortyzacją) takich przedsiębiorstw trzeci rok z rzędu rosła.

Tak wynika z danych opublikowanych przez firmę konsultingową LRF Konsult i ich barometru dochodowości opartego na danych od 2,441 firm zatrudniających do 15 pracowników.

Rok 2016 wykazuje najwyższą dochodowość małego biznesu w ciągu badanych ostatnich 5 lat. Średnio firmy te przyniosły 18.2 % zysku.

Najlepsze wyniki miały firmy w okręgu Södermanland oraz na Gotlandii, które średnio przynosiły 23.7 % zysku.

Największy wzrost dochodowości wykazały małe przedsiębiorstwa w okręgu Jämtland i Härjedalen w centralnej Szwecji, gdzie wzrost wyniósł 4.7 punktu procentowego w porównaniu z wcześniejszym rokiem podatkowym.

Agencja konsultingowa zauważyła jednak także pewne niekorzystne zjawiska, między innymi obniżenie wydatków na personel, co może być oznaką, że właściciele nie podnoszą pensji pracownikom albo w niektórych regionach mają problemy ze znalezieniem pracowników.

Kolejnymi niepokojącymi oznakami nadchodzących cięższych czasów mogą być statystki ze Bolagsverket (Szwedzkiego Biura Rejestracyjnego) pokazujące, że liczba nowych firm założonych w styczniu 2017 roku jest o 10.7 % niższa niż tych powstałych w styczniu 2016 roku.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...