Wzrost kosztów utrzymania w Szwecji wyraźnie wpłynął na plany jesiennych wyjazdów mieszkańców. Zaledwie 39% Szwedów planuje podróżować w nadchodzących tygodniach, a większość rodzin zdecydowała się na oszczędności i pozostanie w domu. Ze względu na niepewność gospodarczą oraz wyższe koszty codziennych wydatków, dla wielu osób priorytetem staje się rozsądne gospodarowanie budżetem.
Wzrost cen wpływa na decyzje o pozostaniu w domu
Jak informuje Länsförsäkringar, głównym powodem rezygnacji z wyjazdów są wysokie koszty utrzymania oraz obawy związane z sytuacją na rynku pracy. – „Nie jest zaskakujące, że wiele rodzin rezygnuje z podróży podczas jesiennych wakacji. Z powodu rosnących cen i niepewności ekonomicznej, wiele osób postanawia oszczędzać i zostaje w domu” – wyjaśnia Stefan Westerberg, prywatny ekonomista w Länsförsäkringar, w komunikacie prasowym.
Budżety na podróże – różnice regionalne
Dla tych, którzy zdecydują się na podróż, średni budżet wynosi około 9 000 koron szwedzkich, jednak znacząco różni się w zależności od regionu. Mieszkańcy Göteborga przewidują najwyższe wydatki – średnio 11 007 koron, natomiast rodziny ze Sztokholmu planują wydać około 9 301 koron. Najmniej zasobny budżet mają mieszkańcy Malmö, z kwotą średnią wynoszącą 7 463 korony.
Ponad połowa podróżujących rodzin planuje jednak utrzymać swoje wydatki w granicach od 1 000 do 8 000 koron, a jedynie sześć procent wyda na jesienny wyjazd ponad 10 000 koron. Mimo inflacji i wyższych kosztów, niewielki odsetek – dwa procent – decyduje się na bardziej luksusowe wyjazdy z budżetem przekraczającym 40 000 koron.
Jesienne aktywności coraz droższe
Nie tylko wyjazdy, ale i codzienne atrakcje związane z jesiennym relaksem, stają się coraz większym wydatkiem. Dagens Nyheter zestawił wzrost cen najpopularniejszych jesiennych aktywności i produktów w latach 2019–2024:
- Słodycze: +30,7%
- Podróże koleją: +20,6%
- Autobus dalekobieżny: +26,7%
- Bilet do kina: +14,8%
- Bilet do teatru: +7,5%
- Muzea: +40,7%
- Filiżanka kawy: +14,3%
- ciastko z kawą: +29,1%
- Pobyt w ośrodku wakacyjnym: +31,0%
- Pokój hotelowy w weekend: +28,4%
W szczególności zwracają uwagę wzrosty cen słodyczy, biletów do muzeów oraz noclegów w wioskach wakacyjnych, które są popularnymi opcjami rodzinnych wyjazdów.
Domowe wakacje jako alternatywa
Wobec rosnących kosztów jesienne aktywności domowe stanowią alternatywę dla rodzin, które chcą oszczędzić. Często obejmują one spacery, wycieczki w lokalne miejsca rekreacyjne oraz domowe seanse filmowe. Dla wielu osób jest to okazja do ponownego odkrycia atrakcji w najbliższej okolicy.
Wnioski: oszczędność i powrót do lokalnych form wypoczynku
Obecna sytuacja gospodarcza wyraźnie zmienia nawyki wakacyjne Szwedów. Coraz więcej osób rezygnuje z kosztownych wyjazdów, szukając oszczędności i odkrywając lokalne możliwości wypoczynku. Z jednej strony wzrost cen i inflacja stawiają wyzwanie przed rodzinami, ale z drugiej – sytuacja może skłonić do nowych form spędzania czasu i spopularyzować lokalne atrakcje.