Projekt przebudowy Slussen w Sztokholmie, jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Szwecji, otrzymał kolejne dofinansowanie w wysokości 3 miliardów koron od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). To już druga pożyczka udzielona przez EBI na ten cel – w 2020 roku miasto otrzymało 4 miliardy koron.
„Kluczowy projekt klimatyczny”
Wiceprezes EBI, Thomas Östros, były szwedzki minister edukacji, podkreślił znaczenie projektu Slussen dla rozwoju zrównoważonej infrastruktury w Sztokholmie. „Cieszymy się, że możemy rozszerzyć nasze wsparcie na projekt Slussen, który ma kluczowe znaczenie nie tylko dla infrastruktury Sztokholmu, ale także dla promowania rozwiązań przyjaznych dla klimatu” – powiedział Östros.
Modernizacja śluz i nowe ścieżki
Środki z pożyczki zostaną przeznaczone na ukończenie kluczowych elementów infrastruktury, w tym modernizację starych śluz, ulepszenia węzła transportowego oraz budowę nowych ścieżek dla pieszych i rowerzystów.
Miasto zadowolone z dofinansowania
„Miasto Sztokholm bardzo docenia dodatkowe finansowanie z EBI dla ważnego projektu infrastrukturalnego Slussen” – powiedziała Sofie Nilvall, dyrektor finansowa miasta Sztokholm.
Długi czas realizacji
Projekt przebudowy Slussen jest realizowany od wielu lat i jego ukończenie planowane jest na 2027 rok. Jednak niektóre elementy, takie jak Centrum Nobla w Stadsgårdskajen, powstaną dopiero w późniejszych latach.
Mimo długiego czasu realizacji i wysokich kosztów, przebudowa Slussen jest ważną inwestycją dla Sztokholmu. Nowoczesna infrastruktura ma poprawić komunikację w mieście i przyczynić się do jego zrównoważonego rozwoju.
- Szwecja przedłuża kontrole graniczne – rząd obawia się zagrożenia terrorystycznego i przestępczości
- Wyższe wymagania dla przyszłych nauczycieli w Szwecji – czy ocena C z języka szwedzkiego to za dużo?
- Wolność słowa a wychwalanie organizacji terrorystycznych: Kontrowersje w Szwecji
- Szwecja i Brazylia zacieśniają współpracę – wielomiliardowa umowa w sektorze lotniczym
- Rząd Szwecji rozważa zmiany w prawie rozwodowym – koniec z obowiązkowym okresem do namysłu?