Szwecja jest coraz bliżej przejścia na całkowicie bezgotówkowy system płatności, ale według państwowej agencji promocyjnej Visit Sweden powoduje to coraz więcej narzekań ze strony turystów.
Szefowa agencji Ewa Lagerqvist powiedziała, że Niemcy, którzy u siebie często płacą gotówką, spodziewają się, że taką samą możliwość będą mieli w Szwecji.
„Niemcy chcą uniknąć opłat jakie naliczają banki przy płatnościach kartami, ale także wysoko cenią sobie prywatność i podają to jako powód do używania gotówki,” powiedziała Ewa. „Brytyjczyków denerwuje wyłącznie wysokość opłat bankowych.”
Turyści skarżą się również, że niektóre systemy płatności obsługują tylko szwedzkie karty płatnicze, co w stanowi wykluczenie dla cudzoziemców.
Dużo skarg wpłynęło także po tym jak w sobotę wieczorem kłopoty miał system płatności Swish. Awaria ta pokazała jakim zagrożeniem dla amatorów pchlich targów odbywających się w całym kraju może być całkowicie bezgotówkowy rynek. Problem z serwisem, który pojawił się około godziny 13 został w ciągu kilku godzin rozwiązany.
Coraz więcej i więcej kawiarni, restauracji oraz barów w Szwecji przestaje obsługiwać transakcje bezgotówkowe mając nadzieję, że pozwoli to zaoszczędzenie czasu pracowników, zmniejszy liczbę kradzieży pieniędzy z kasy oraz spowoduje koniec napadów rabunkowych.
Mats Hedenström, odpowiadający za dział handlu detalicznego w Szwedzkim Związku Handlowców powiedział, że szwedzki biznes powinien słuchać turystów.
„Mówimy o dużej grupie ludzi, która ma bardzo dużą siłę nabywczą. Więc dla nas w sektorze detalicznym to bardzo ważne, żeby mogli oni wydać swoje pieniądze w Szwecji.”
Pomimo narzekań turyści wydają pieniądze w Szwecji głównie za pomocą kart.
Według Clemensa Wantschura z organizacji handlu turystycznego Visita, 90 procent wszystkich płatności dokonywanych przez turystów to transakcje wykonane przy pomocy kart płatniczych lub kredytowych. To nawet więcej niż wynik dla mieszkańców Szwecji, którzy za pomocą kart dokonują 80 procent transakcji.
Pomimo tego Wantschura powiedział, że spodziewa się, że za 10 lat turyście dalej będą mogli korzystać z gotówki.
„Tak, tak myślę. Pytanie jest, czy będzie możliwość zdobycia jakichś banknotów. Poza głównymi skupiskami ludzi to może stać się trudne.”