Jak zachować się w czasie ataku terrorystycznego?

Prawdopodobieństwo znalezienia się pośrodku ataku terrorystycznego pozostaje w Szwecji bardzo niskie, jeśli jednak zdarzy się najgorsze, jak powinniśmy się zachować? Spytaliśmy dwóch ekspertów o rady.

1. Zachowaj spokój i unikaj kłopotów

Nie panikuj. Oceń sytuację i staraj się dostrzec bezpieczne miejsca.

„Zachowaj spokój (…) i upewnij się, że nie pakujesz się w większe kłopoty niż już masz,” doradza Lars Förstell, doświadczony funkcjonariusz policji z południowej Szwecji.

Jednak to łatwiej powiedzieć niż wykonać.

Yvonne Norrgård ze Civilförsvarsförbundet – Szwedzkiego Stowarzyszenia Obrony Cywilnej – ochotniczej organizacji pomagającej w sytuacjach kryzysowych, uważa że nikt z nas nie wie jak zachowa się w sytuacji kryzysowej.

„Niektórzy zostają sparaliżowani, inni panikują i zaczynają biegać (…) Ci którzy przeżyli we Francji, udawali martwych. To straszne, ale to oni przeżyli.”

Jednak, pomimo wielu zeznań po masakrze na wyspie Utöya w Norwegii, że przeżyło wiele osób udających martwych, niektórzy eksperci doradzają jednak inną taktykę. „Uciekaj i chowaj się,” napisała angielska instytucja antyterrorystyczna.

2. Obserwuj i podnoś alarm

Czujność jest nie tylko pomocna w zapobieganiu zamachom. Także podczas zamachu lub bezpośrednio po nim ważne jest, aby obserwować i notować wszystkie szczegóły otoczenia, co pomoże policji i ratownikom, którzy pojawią się na miejscu.

„Zadzwoń na 112 i powiedz co widzisz, wyjaśnij sytuację i postępuj zgodnie z radami, które otrzymasz,” mówi Förstell.

3. Nie narażaj się

Policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, oni wszyscy wiedzą co robią. Pozwólmy im to robić, doradza Norrgård.

„Jeśli posiadasz przydatne umiejętności, może zapytać się czy możesz pomóc, w innych przypadkach pozwól im działać. On mają doświadczenie i wymagane kompetencje.”

Myśl z wyprzedzeniem. Nie utrudniaj policji śledztwa, które ma doprowadzić do ujęcia sprawców i zapobieżenia podobnym atakom w przyszłości.

Förstell wyjaśnia: „Powiedzmy, że miała miejsce eksplozja, a ty widzisz podejrzaną paczkę. Nie pogarszaj sytuacji i nie próbuj jej dotykać.”

5. Pomóż innym i pracuj w grupie

Współpraca z innymi osobami może zwiększyć twoje szanse na przetrwanie i znacznie przyśpieszy ewakuację. Tak wynika z analiz psychologów przeprowadzonych po wcześniejszych zamach terrorystycznych, takich jak wybuchy w londyńskim metrze 7 lipca 2005 roku i nowojorski atak z 11 września.

Ranni mogą także pomagać sobie nawzajem, opatrując rany i pomagając utrzymać się w cieple.

„Atak terrorystyczny jest sytuacją kryzysową. Jeśli spojrzymy na takie sytuacje w historii, przeżywają ci którzy potrafią zachować spokój i odpowiednią ciepłotę ciała,” mówi Norrgård.

Förstell dodaje, „Jeśli widzisz kogoś rannego, staraj się mu pomóc i bądź pełen współczucia.”

6. Bądź poinformowany

Podczas gdy wiele krajów ma oficjalną instrukcję zachowania się w przypadku ataku terrorystycznego, w Szwecji nie ma takiego dokumentu. Kluczowe szwedzkie agencje odsyłają jedna do drugiej w sprawie takich porad. Służba Bezpieczeństwa (Säpo) oraz Agencja Pomocy Cywilnej (MSB) powiedziały, że nie dysponują taką instrukcją.

Jednak dobrze obserwować media informacyjne i społecznościowe, aby wiedzieć co się dzieje. W celu uzyskania informacji o ogólnym stanie bezpieczeństwa można wejść na stronę Säpo (po angielsku) a w celu uzyskania większej ilości porad można odwiedzić stronę Civilförsvaret (po szwedzku), organizacja to prowadzi również szkolenia na chętnych osób.

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...