Szwecja powinna wprowadzić więzienia dla nieletnich przestępców. Tak twierdzi Agneta Bäcklund, śledcza i sędzia Sądu Najwyższego, w nowym raporcie.
Obecnie Szwedzka Krajowa Rada Opieki Instytucjonalnej (Sis) jest odpowiedzialna za specjalne ośrodki dla młodzieży w Szwecji, w których dzieci i młodzież w wieku od 15 do 17 lat, którzy popełnili poważne przestępstwa, mogą odbywać karę.
Nowy raport chce to zmienić. Zaproponowano w nim, że Szwedzka Służba Więzienna i Kuratorska jest lepszym rozwiązaniem z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że młodzi przestępcy popełniają dziś coraz poważniejsze przestępstwa, a w dłuższej perspektywie oczekuje się, że wyroki będą dłuższe również dla tej grupy docelowej.
Agneta Bäcklund uważa również, że Służba Więzienna i Kuratorska jest w stanie lepiej radzić sobie z problemami ucieczek i przemocy, które były wielokrotnie zgłaszane z domów Sis w ostatnich latach. “Najważniejszą rzeczą dla nas jest to, że ryzyko recydywy jest zmniejszone i że wyjście na wolność może odbyć się w dobry sposób. Uważamy, że służby więzienne lepiej się do tego nadają, ponieważ mają już ustalony system warunkowego zwolnienia”, powiedziała Agneta Bäcklund dla szwedzkiej telewizji.
Minister sprawiedliwości Gunnar Strömmer zauważa, że raport w dużej mierze zgadza się z porozumieniem Tidö.
“Przestępczość zmieniła się od czasu wprowadzenia zamkniętego aresztu dla nieletnich ponad 20 lat temu, a obecny system nie jest przystosowany do radzenia sobie z najgroźniejszymi przestępcami. Służba Więzienna i Kuratorska ma duże doświadczenie z poważnymi przestępcami i jest organem najlepiej przygotowanym do radzenia sobie z tą grupą docelową” – powiedział minister.
Aby jednak więzienia dla młodzieży stały się rzeczywistością, działania Służby Więziennej i Kuratorskiej muszą zostać dostosowane do grupy docelowej w formie szkolenia personelu i dostępu do edukacji szkolnej. W związku z tym dochodzenie przewiduje, że plany nie staną się rzeczywistością do 1 stycznia 2028 roku.