Zaostrzenie polityki imigracyjnej przez Norwegię ma na celu zmniejszenie ilości uchodźców przybywających do tego kraju, w czwartek zgodziły się na to wszystkie główne partie. Na razie jednak liczba składanych wniosków o azyl biję kolejne rekordy.

Od początku roku złożono już 29,000 wniosków azylowych, w kraju którego liczba ludności to 5,2 miliona. Tylko w zeszłym tygodniu wpłynęły wnioski od 2,500 osób.

Partie rządzące, Konserwatyści oraz anty-imigrancka, populistyczna Partia Postępu, osiągnęli porozumienie z koalicjantami z centrum oraz z opozycyjną Partią Pracy, co pozwoliło zbudować większość parlamentarną w sprawie znacznego zmniejszenia liczby przyjmowanych uchodźców.
Według tej umowy, rząd obniży zasiłki przyznawane uchodźcom, do poziomu porównywalnego z sąsiednimi nordyckimi krajami, co ma uczynić Norwegię mniej atrakcyjnym krajem dla imigrantów, a także przyśpieszony zostanie proces rozpatrywania wniosków i wydalania osób którym azyl nie został przyznany.

Zmniejszona zostanie także liczba przyznawanych zezwoleń na stały pobyt i utrudnione zostanie ściąganie do kraju pozostałych członków rodzin.
Norwegia będąca członkiem strefy Schengen, a nienależąca do Unii Europejskiej, zamierza także używać mediów do zniechęcania uchodźców do przybywania do tego kraju.

Szczególnie ma to dotyczyć osób przybywających poprzez arktyczną drogę i granicę z Rosją.

W ostatnim czasie także inne nordyckie kraje zapowiedziały podobne zmiany w swoich przepisach.
Norweska Agencja ds. Migracji podała w czwartek, że do końca 2016 roku potrzebne będzie nowe 100,000 miejsc do spania dla kolejnych uchodźców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.