fbpx

Norwegia zaostrza swoją politykę imigracyjną

Zaostrzenie polityki imigracyjnej przez Norwegię ma na celu zmniejszenie ilości uchodźców przybywających do tego kraju, w czwartek zgodziły się na to wszystkie główne partie. Na razie jednak liczba składanych wniosków o azyl biję kolejne rekordy.

Od początku roku złożono już 29,000 wniosków azylowych, w kraju którego liczba ludności to 5,2 miliona. Tylko w zeszłym tygodniu wpłynęły wnioski od 2,500 osób.

Partie rządzące, Konserwatyści oraz anty-imigrancka, populistyczna Partia Postępu, osiągnęli porozumienie z koalicjantami z centrum oraz z opozycyjną Partią Pracy, co pozwoliło zbudować większość parlamentarną w sprawie znacznego zmniejszenia liczby przyjmowanych uchodźców.
Według tej umowy, rząd obniży zasiłki przyznawane uchodźcom, do poziomu porównywalnego z sąsiednimi nordyckimi krajami, co ma uczynić Norwegię mniej atrakcyjnym krajem dla imigrantów, a także przyśpieszony zostanie proces rozpatrywania wniosków i wydalania osób którym azyl nie został przyznany.

Zmniejszona zostanie także liczba przyznawanych zezwoleń na stały pobyt i utrudnione zostanie ściąganie do kraju pozostałych członków rodzin.
Norwegia będąca członkiem strefy Schengen, a nienależąca do Unii Europejskiej, zamierza także używać mediów do zniechęcania uchodźców do przybywania do tego kraju.

Szczególnie ma to dotyczyć osób przybywających poprzez arktyczną drogę i granicę z Rosją.

W ostatnim czasie także inne nordyckie kraje zapowiedziały podobne zmiany w swoich przepisach.
Norweska Agencja ds. Migracji podała w czwartek, że do końca 2016 roku potrzebne będzie nowe 100,000 miejsc do spania dla kolejnych uchodźców.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia zaostrza swoją politykę imigracyjną

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...