fbpx

Norwegia zaostrza swoją politykę imigracyjną

Zaostrzenie polityki imigracyjnej przez Norwegię ma na celu zmniejszenie ilości uchodźców przybywających do tego kraju, w czwartek zgodziły się na to wszystkie główne partie. Na razie jednak liczba składanych wniosków o azyl biję kolejne rekordy.

Od początku roku złożono już 29,000 wniosków azylowych, w kraju którego liczba ludności to 5,2 miliona. Tylko w zeszłym tygodniu wpłynęły wnioski od 2,500 osób.

Partie rządzące, Konserwatyści oraz anty-imigrancka, populistyczna Partia Postępu, osiągnęli porozumienie z koalicjantami z centrum oraz z opozycyjną Partią Pracy, co pozwoliło zbudować większość parlamentarną w sprawie znacznego zmniejszenia liczby przyjmowanych uchodźców.
Według tej umowy, rząd obniży zasiłki przyznawane uchodźcom, do poziomu porównywalnego z sąsiednimi nordyckimi krajami, co ma uczynić Norwegię mniej atrakcyjnym krajem dla imigrantów, a także przyśpieszony zostanie proces rozpatrywania wniosków i wydalania osób którym azyl nie został przyznany.

Zmniejszona zostanie także liczba przyznawanych zezwoleń na stały pobyt i utrudnione zostanie ściąganie do kraju pozostałych członków rodzin.
Norwegia będąca członkiem strefy Schengen, a nienależąca do Unii Europejskiej, zamierza także używać mediów do zniechęcania uchodźców do przybywania do tego kraju.

Szczególnie ma to dotyczyć osób przybywających poprzez arktyczną drogę i granicę z Rosją.

W ostatnim czasie także inne nordyckie kraje zapowiedziały podobne zmiany w swoich przepisach.
Norweska Agencja ds. Migracji podała w czwartek, że do końca 2016 roku potrzebne będzie nowe 100,000 miejsc do spania dla kolejnych uchodźców.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia zaostrza swoją politykę imigracyjną

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...