1Jak jest zarządzana Szwecja?

Szwedzkie wybory odbędą się 9 września 2018 roku. Nawet jeśli nie jesteś Szwedem możesz być uprawniony do wzięcia w nich udziału. Poniżej przedstawiamy wszystko co powinieneś wiedzieć o nadchodzących wyborach i systemie politycznym w Szwecji.

 

W Szwecji istnieją trzy szczeble rządów: parlament narodowy (Riksdag) z 349 posłami, 20 rad regionów (landsting) oraz 290 rad gmin (kommunfullmäktige). Nie stanowią one hierarchii, tylko każdy szczebel ma swoje własne zadania.

Co cztery lata odbywają się wybory do tych wszystkich szczebli rządowych jednocześnie. Zawsze ma to miejsce w drugą niedzielę września. W 2018 roku oznacza to dzień 9 września.

Od czasu wyborów w 2014 roku, Szwecja rządzona jest przez mniejszościowy rząd stworzony przez Socjaldemokratów premiera Stefan Löfvena oraz Partię Zielonych, których rzeczniczka Isabella Lövin jest wicepremierem.

Wcześniej przez 8 lat rząd był tworzony przez centro-prawicowy sojusz Alliansen, który w składał się z Partii Umiarkowanych, Partii Liberalnej, Partii Centrowej oraz Chrześcijańskich Demokratów.

Swoją reprezentację w parlamencie mają także Szwedzcy Demokraci.

Wstecz