Naczelny Sąd Administracyjny postanawia nie przyznać zgody na odwołanie w sprawie między Google a szwedzkim Urzędem Ochrony Danych (IMY), co oznacza, że wyrok Sądu Apelacyjnego staje się ostateczny, a Google musi zapłacić karę w wysokości 50 mln koron szwedzkich (~21 mln złotych).
W marcu 2020 roku szwedzki urząd ochrony danych ukarał Google za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (GDPR) w sposobie obsługi prawa do usunięcia wyników wyszukiwania.
Decyzja organu została następnie zaskarżona i rozpatrzona przez Sąd Administracyjny i Sąd Apelacyjny.
W listopadzie 2021 roku administracyjny sąd apelacyjny w Göteborgu zgodził się z oceną IMY i sądu administracyjnego, że praktyka Google polegająca na informowaniu webmasterów o usunięciu trafienia z listy wyników wyszukiwania zgodnie z “prawem do bycia zapomnianym” nie jest zgodna z GDPR. Sąd utrzymał zatem w mocy grzywnę w wysokości 50 mln koron.
Zarówno Google jak i IMY odwołały się od decyzji Sądu. IMY zwrócił uwagę na kwestię prawną dotyczącą tego, jak szczegółowy musi być wniosek osoby fizycznej o usunięcie danych skierowany do wyszukiwarki. IMY odwołał się zatem od wyroku Administracyjnego Sądu Apelacyjnego w Göteborgu do Najwyższego Sądu Administracyjnego w dniu 21 grudnia 2021 roku.
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 20 grudnia 2022 roku postanowił nie przyznać prawa do odwołania w sprawie. Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stało się prawomocne. Google musi zatem zastosować się do nakazu IMY i zapłacić karę w wysokości 50 mln koron.
- Debata w Szwecji: Czy należy zakazać palenia Koranu na wzór Danii?
- Starsza kobieta zamordowana w Uppsali – według doniesień był to akt szaleństwa.
- Niedostateczna opieka nad starszą osobą z demencją w Göteborgu
- Nowe porozumienie płacowe dla pracowników duńskiego sektora publicznego
- Szwedzka służba bezpieczeństwa alarmuje: Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa