Finlandia uruchomiła właśnie pierwszy nowy reaktor jądrowy w kraju od 40 lat. Uruchomienie elektrowni jest opóźniony o około 12 lat, a elektrownia jest drugą najdroższą na świecie – kosztowała 8,5 miliarda euro – ale inwestor wierzy, że będzie tego warta, twierdząc, że będzie to “okręt flagowy europejskiej nauki jądrowej”.
Produkcja energii elektrycznej w Olkiluoto 3″ rozpocznie się pod koniec stycznia 2022 roku, kiedy to elektrownia zostanie podłączona do sieci krajowej. Energia elektryczna będzie najpierw produkowana z 30% wydajnością, a regularna produkcja rozpocznie się w czerwcu przyszłego roku.
Olkiluoto 3 będzie odpowiadać za około 15% produkcji energii elektrycznej w Finlandii.
“Zawsze będziemy pamiętać ten moment jako świadectwo ciężkiej pracy, która została włożona w uruchomienie naszej jednostki. Świadczy to o dużej wiedzy w zakresie energetyki jądrowej i chęci urzeczywistnienia największego działania Finlandii na rzecz klimatu” – powiedziała w komunikacie prasowym kierownik produkcji Marjo Mustonen.
Fiński Urząd ds. Promieniowania i Bezpieczeństwa Jądrowego (STUK) wydał w ubiegłym tygodniu firmie Industrial Power pozwolenie na uruchomienie trzeciego reaktora w Olkiluoto. STUK oświadczył wówczas, że testy w reaktorze pokazują, że wszystko działa prawidłowo.
Elektrownia OL3 miała rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2009 roku, ale opóźnienia spowodowały, że koszty budowy zaczęły liczyć wiele miliardów. Reaktor jest również drugim najdroższym budowlą na świecie.