“Finlandia, wraz ze Szwecją, postąpiłaby mądrze, przystępując do NATO tak szybko, jak to możliwe” – powiedział ekspert ds. polityki bezpieczeństwa François Heisbourg.
Heisbourg, Francuz, jest jednym z czołowych i najbardziej szanowanych europejskich ekspertów w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Heisbourg jest również bardzo dobrze zaznajomiony z sytuacją w Finlandii.
Heisbourg uważa, że wstąpienie do NATO jest najlepszą opcją dostępną dla Finlandii w tym momencie. Nie wierzy, że agresywne i nieprzewidywalne zachowanie Rosji ulegnie osłabieniu. Heisbourg nie uważa też, że Finlandia powinna czekać, aż polityka bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej stanie się bardziej wiążąca. To nie nastąpi w najbliższym czasie.
“Członkostwo w NATO zapewnia ochronę z Artykułu 5 i Finlandia powinna ją mieć. Ukraina jej nie miała”, powiedział Heisbourg w wywiadzie dla Yle.
- Ewentualne przystąpienie Szwecji lub Finlandii do NATO spowodowałoby poważną reakcję Moskwy…
- Szwecja i Finlandia planują pozostać poza NATO
Znaczenie wspólnej decyzji Szwecji i Finlandii zostało również podkreślone w ocenie członkostwa w NATO w 2016 roku. Według raportu, “Strategiczna pozycja Finlandii byłaby dość wrażliwa”, gdyby zdecydowała się ona na wstąpienie do NATO, a Szwecja została pominięta. Finlandia działałaby wtedy sama jako placówka NATO. Jedyne lądowe połączenie między Finlandią a NATO znajdowałoby się w trudno dostępnej norweskiej strefie granicznej – czytamy w ocenie.
Z drugiej strony, byłyby też problemy, gdyby Szwecja przystąpiła do NATO, a Finlandia nie. Według raportu, uczyniłoby to Finlandię jeszcze bardziej podatną na wpływy Rosji. Heisbourg uważa, że technicznie rzecz biorąc, przystąpienie do sojuszu może nastąpić bardzo szybko, ponieważ systemy wojskowe Finlandii i Szwecji mogą być łatwo połączone z systemem NATO.
“Rosja uważa, że NATO nie może rozszerzać się nigdzie w Europie. W zasadzie więc członkostwo Finlandii w NATO nie jest już możliwe z punktu widzenia Rosji” – mówi Heisbourg.
Heisbourg uważa, że o wiele bardziej ryzykowne jest pozostawienie wniosku o członkostwo do 2023 roku niż zrobienie tego w 2022 roku, dlatego uważa, że Finlandia powinna teraz przeprowadzić obszerną i wyczerpującą debatę na temat członkostwa w NATO, a następnie przeprowadzić referendum w tej sprawie, jeśli okaże się ono konieczne. “Najlepszym momentem na podjęcie tego ryzyka jest teraz, ponieważ Rosja nie ma sił militarnych gotowych do silnej odpowiedzi zbrojnej. Inwazja na Ukrainę będzie wymagała ogromnej ilości sprzętu wojskowego i odpowiedniej organizacji.” – powiedział Heisbourg.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników