Zatrzymano szwedzkich neonazistów, którzy podłożyli bombę centrum dla uchodźców

W zeszły czwartek służby oznajmiły, że dokonano aresztowania trzech neonazistów podejrzewanych o podłożenie bomby domowej roboty w zeszłym miesiącu w centrum dla uchodźców, w ataku tym poważnie została ranna jedna osoba.

Trzech podejrzanych „jest lub było w przeszłości członkami Nordyckiego Ruchu Oporu”, grupy neo-nazistowskiej, powiedział Mats Ljungqvist z biura anty-terrorystycznego prokuratury.

W sprawie wybuchu, który wydarzył się w ośrodku w południowozachodniej części Göteborga 5 stycznia cały czas trwa śledztwo. W wyniku wybuchu poważnie ranny został w nogi pracownik biura imigracyjnego.

Jeden z podejrzewanych o podłożenie bomby trafił do aresztu już wcześnie. Pozostali dwaj zostali aresztowani w środę i czwartek.

Szwedzka służba wywiadu Säpo w oświadczeniu napisała, że atak jest powiązany z dwoma innymi podobnymi zdarzeniami z Göteborga i że miał podłoże polityczne.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 11 listopada, kiedy wybuchła bomba podłożona przed Syndikaliskt Forum Kafe miejscem, gdzie zbierają się osoby o poglądach skrajnie lewicowych. Nikt nie został ranny w tym ataku.

Kolejna bomba została podłożona 25 stycznia w miejscu, gdzie tymczasowo przebywają imigranci. Jednak nie doszło tutaj do wybuchu.

Wszystkie trzy ładunki zostały podłożone w ‘miejscach publicznych,’ a są także inne podobieństwa wskazujące na powiązanie ze sobą tych zdarzeń, powiedział Ljungqvist.

Strona główna Wiadomości Szwecja Zatrzymano szwedzkich neonazistów, którzy podłożyli bombę centrum dla uchodźców

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...