Duńskie szkoły witają tysiące uczniów-uchodźców

Wielu powracających do szkół po wakacjach uczniów, spotka w klasie nowe osoby niemówiące jeszcze po duńsku.

W co najmniej 23 duńskich gminach, władze planują posłać dzieci uchodźców prosto do szkół publicznych nawet jeśli nie mówią one jeszcze po duńsku.

Nadawca TV2 wysłał zapytania o plany edukacyjne dotyczące dzieci uchodźców do wszystkich 98 duńskich gmin. Z pośród 75 gmin które odpowiedziały, 23 zamierzają posłać dzieci uchodźców do normalnych klas, a nie na specjalne kursy wprowadzające jak to miało miejsce w poprzednich latach. Wiele gmin odpisało także, że dopiero rozważa wprowadzenie takich kursów.

W niektórych przypadkach władze szkolnictwa zapewniły, że dla dzieci uchodźców będą dostępne specjalne kursy językowe oraz inne inicjatywy. Nie powstrzymało to jednak Duńskiego Związku Nauczycieli (Danmarks Lærerforening) przed skrytykowaniem takich planów.

„Takie plany oznaczają, że uczniowie, którzy nie znają duńskiego będą wymagali dodatkowej uwagi i odbije się to na nauczaniu pozostałych osób,” powiedziała przewodniczący związku Dorte Lange.

Burmistrz gminy Aalborg, Thomas Kastrup-Larsen powiedział, że pomimo tego, że dzieci uchodźców nie będą się uczyć w tych samych klasach co duńskie dzieci, to jak najszybsze połączenie tych grup jest najlepszym rozwiązaniem.

„To jest inwestycja, która zapewni nam najlepsza integrację i będzie najlepsza dla szkół, w długim okresie będzie to rozwiązanie najefektywniejsze.”

Zarząd Duńskich Gmin (Kommunernes Landsforening), grupa zrzeszająca wszystkie 98 gmin podała, że w tym roku do szkół trafi około 6,000 dzieci uchodźców.      

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...