50 koron na godzinę za spędzanie czasu z azylantami

Szwedzkie władze zaczęły płacić nastolatkom za spędzanie czasu z imigrantami i azylantami. Eksperyment ma pokazać, że integracja i multikulturalizm może działać.

Około pięćdziesiąt szwedzkich nastolatków objętych programem w wieku od 14 do 15 lat, otrzyma 50 koron za godzinę czasu spędzonego ze swoimi rówieśnikami z Afryki i Bliskiego Wschodu. Pieniądze płaci samorząd.

W pierwszym tygodniu badania w mieście Svenljunga około godzinę drogi od Göteborga imigranci dowiedzieli się o demokracji i równości. Odwiedzili również park rozrywki Liseberg, gdzie uczyli się pływać na kajakach.

Według kierownik projektu Kristiny Sunebrand młodzież robi bardzo ważną pracę w nauczaniu o ich kulturze i lepszym zrozumieniu siebie nawzajem.

Aian Houseen z Somalii cieszy się, że ma teraz nowych szwedzkich przyjaciół. „Nie bałam się. Myślę, że to dobre, aby dbać o kogoś z innego kraju. Wszyscy są równi” – powiedziała w rozmowie z telewizją svt.se.

Szwedka Magdalena Hautala przyznaje: „Myślałam, że będzie trudniej nawiązać kontakt, ale odkryłam, że wszyscy jesteśmy młodzi i interesują nas te same rzeczy, śmiejemy się z tego samego”.

Strona główna Wiadomości Szwecja 50 koron na godzinę za spędzanie czasu z azylantami

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...