fbpx

Duński ‘potwór’ wyłowiony na szwedzkich wodach

Galion, czyli rzeźba dziobowa z duńskiego statku, który zatonął około roku 1480, została wydobyta z dna morskiego niedaleko Szwecji. Jest to jedna z najstarszych na świecie zachowanych rzeźb drewnianych tego typu. Niedługo zostanie ona wystawiona na widok publiczny.

Drewniana twarz przypominająca potwora lub szczerzącego się psa, spoczywała na dnie w pobliżu szwedzkiego miasta Ronneby ponad 5 wieków.

Prawdopodobnie odpadła ona od statku Gribhunden, zamówionego przez króla Hansa, który rządził Danią w latach 1481-1513. Statek ten zatonął po pożarze.

monster1
foto: Blekinge Museum

Odrażająca rzeźba – ważąca ponad 300 kg – odkryta przez nurków w czerwcu została we wtorek wyciągnięta na powierzchnię.

Marcus Sandekejer z muzeum regionu Blekinge w Karlskronie, w którym ma być wystawiona rzeźba, powiedział w środę portalowi The Local: “Ta rzeźba jest prawdopodobnie jedyną taką zachowaną rzeźbą dziobową z XV wieku na całym świecie”.

Powiedział on, że to ‘fantastyczne uczucie’ jak ogląda się wyciąganie przez archeologów takiej rzeźby z morza.

“520 lat pod wodą…i taki dobry stan!”

Zadaniem muzeum jest teraz jak najlepsze zabezpieczenie rzeźby. Najbliższe 3 miesiące spędzi ona w wannie ze słodka wodą, aby wyciągnięta została poprzez osmozę całą wchłoniętą z wody morskiej sól.

monster2
foto: Blekinge Museum

“Następnie, przejdziemy do kolejnych sposobów zabezpieczania drewna. Pracujemy z najlepszymi archeologami, którzy pracowali już przy takich konserwacjach np. przy statku Kronan w Kalmar,” powiedział Sandekejer.

Operacji wyciągania przerażającej rzeźby, z wody w pobliżu Ronneby we wtorek, przyglądały się tysiące osób. Sandekejer twierdzi, że wydarzenie to skłoniło wielu Szwedów i turystów do lepszego zapoznania się z historią tego regionu.

Dodał on “Im bardziej ‘pokazowy’ jest taki obiekt, tym łatwiej jest użyć go do objaśniania tej części historii, która wyjaśnia skąd on się tutaj wziął.”

“Ciężko jest powiedzieć ‘to jest kamienny toporek’ i zainteresować tym ludzi. Ale tutaj mamy do czynienia z monstrum, wszyscy są zaintrygowani i myślą sobie, ‘co to takiego jest?’. Dla nas w muzeum kamienny toporek byłby praktycznie równie interesujący. Jednak dla innych potwór jest…tak, bardziej przystępny.”

Zwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć rzeźbę leżącą w wannie ze słodką wodą w Muzeum Blekinge od 30 sierpnia.

Strona główna Wiadomości Dania Duński 'potwór' wyłowiony na szwedzkich wodach

Warto przeczytać

Szwecja wprowadza zasadę jednego metra dla restauracji, barów i kawiarni

Szwecja ogłosiła w czwartek aktualizację swoich przepisów dotyczących koronawirusa w restauracjach i kawiarniach, przy czym największą zmianą jest to, że obecnie wymagana jest jednometrowa...

Epidemia koronawirusa szkodzi szwedzkiej turystyce. Poniesiono potężne straty finansowe.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusowych wynosi aktualnie w Szwecji 68 451, a liczba zgonów, wywołanych przez COVID-19, wzrosła do ponad 5333. Epidemia mocno...

Szwecja: powołano komisję, która wyciągnie wnioski z błędów w sprawie koronawirusa

Z powodu ostrej krytyki, jaka spłynęła na szwedzki rząd i służbę zdrowia w związku z nieskuteczną metodą zwalczania epidemii koronawirusa, powołany został...