Duński nastolatek w więzieniu za wzywanie na Facebooku do ataków terrorystycznych

W poniedziałek dziewiętnastoletni mężczyzna z Arhus został skazany przez sąd za podżeganie do ataków terrorystycznych w postach zamieszczanych na Facebooku. W więzieniu spędzi on rok i trzy miesiące.[sociallocker]

Według aktu oskarżenia zamieścił on na Facebooku wideo wyprodukowane przez grupę terrorystyczną ISIS, pokazujące sceny morderstwa.

W komentarzach pod filmikiem, zamieścił on groźby pod adresem ‘niewiernych’ oraz ‘niepraktykujących [muzułmanów]’ i ‘szpiegów’ w języku angielskim i arabskim.

Między innymi znalazło się tam takie zdanie „Nóż dosięgnie was wszystkich i wasze głowy będą się toczyć po ulicach. Nie ukryjecie się przed nami.”

Według nadawcy DR, prawnik mężczyzny argumentował, że wideo oraz komentarze zostały zamieszczone na zamkniętej grupie z zaledwie 11 użytkownikami i że nie miały one na celu wywołania zagrożenia w społeczeństwie.

Dziewiętnastolatek jest obywatelem Danii pochodzenia libańskiego. Powiedział on DR, że jego posty miały na celu wysłanie sygnału to tych którzy obrażają Islam.

Został on za zgodą Ministra Sprawiedliwości, którym jest Søren Pind, oskarżony na mocy ustaw antyterrorystycznych.

„W ostatnich latach jesteśmy świadkami dużego wzrostu sieciowej propagandy popierającej terrorystów. Nie możemy tego zaakceptować. To ważne aby władze były czujne i działały tak, aby groźby tego typu nie pozostawały bez konsekwencji,” oświadczył we wcześniejszej informacji Pind.

Prokurator Jan Reckendorff określił przypadek tego 19-latka jako ‘nietypowy’.

„To się bardzo rzadko zdarza, żeby prokurator oskarżał kogoś o grożenie terroryzmem. Urząd prokuratora uważa, że celem gróźb tego 19-latka zamieszczonych na Facebooku było wywołanie niepokoju w społeczeństwie.”

Prokurator oskarżający w tym procesie Torben Thygesen powiedział, że decyzja sądu stanowi jasny sygnał.

„To pokazuje, że każdy musi mieć świadomość tego, że wszystko co zamieszcza się w Internecie, zwłaszcza takie stwierdzenia, może mieć konsekwencje.”

Obrońca mężczyzny doradzał swojemu klientowi apelację, jednak 19-latek zaakceptował wyrok. Skazany ma także pokryć koszty postępowania sądowego.[/sociallocker]

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...