To zupełnie nowy ekstremalny poziom pakowania. Całe szwedzkie miasteczko zostanie spakowane i przeniesione 3 kilometry na wschód z obecnego miejsca, aby umożliwić powiększenie kopalni.[sociallocker]
Miasteczko Kiruna zostanie w większości zburzone, ale kilka najważniejszych budynków zostanie złożone i następnie odtworzone w nowym miejscu.
Takie przeniesienie miasteczka wymuszone jest dużymi szkodami górniczymi spowodowanymi przez wydobywanie w tym rejonie rudy żelaza – czemu z resztą Kiruna zawdzięcza swoje powstanie.
18,000 mieszkańców miasteczka zostanie przeniesionych w dwóch turach pomiędzy rokiem 2019 i 2021, zanim kopalnia zupełnie zniszczy teren obecnie zajmowany przez budynki. Według prognoz większość miasteczka zapadnie się do wnętrza kopalni do roku 2050.
Pomimo tego, że Kiruna jest najbardziej na północ wysuniętym miastem w Szwecji, a w zimie przez 2 miesiące panują tam zupełnie ciemności, 18,000 mieszkańców jest z niego bardzo dumnych i nie zamierzają się z nim rozstawać. Dlatego więc zamiast przenieść ich do innych miast i okolic, państwowa spółka wydobywcza LKAB przeniesie całe miasto.
Mieszkańcom zaproponowano wybór między nowym domem w nowej lokalizacji lub zwrot ceny za dom plus 25%, najemcom zaproponowano dopłaty do wynajmu. Domy mieszkalne po zakończeniu przenosin zostaną wyburzone.
LKAB przygotował na ten cel 900 milionów euro.
Jednym z obiektów o historycznej wartości, które zostaną przeniesione jest budynek kościoła, który zostanie podniesiony i przetransportowany na nowej miejsce. W 2001 roku ten drewniany kościół został wybrany najładniejszym publicznym budynkiem w Szwecji, takiego zaszczytu mieszkańcy nie chcieliby stracić.
This is our #beautiful #church here in #Kiruna, #Sweden with the #Moon in the background!http://t.co/Tpv4zuPzQT pic.twitter.com/Iz3j1L2fLQ
— Hjalmar Andersson (@hzandersson1) 24 września 2015
W Kirunie znajduje się druga co do wielkości kopalnia rudy żelaza, zapewniająca najczystszy na świecie surowiec i pokrywająca 90% europejskiego zapotrzebowania na rudy żelaza.
Argumentem najczęściej podnoszonym przeciwko przenosinom była obawa o ceny nieruchomości, niektórzy mieszkańcy obawiali się, że nowe domy będą droższe w utrzymaniu. „W dużym mieście, jeśli nie stać cię na czynsz masz wybór, tutaj go nie mamy. Będziesz się musiał wyprowadzić z miasta,” powiedział gazecie The Guardian lokalny członek Partii Zielonych.
Here’s how much of Kiruna is going to have to be moved to make way for the town’s iron ore mine: pic.twitter.com/cqd1OnvdXB
— Duncan Geere (@duncangeere) 10 lutego 2015
Inni mieszkańcy byli bardziej optymistyczni, The Guardian rozmawiał też z takim szczęśliwcami, którzy nie muszą się przenosić: ‘Przez 15 lat, próbowaliśmy się przenieść do centrum, teraz centrum przenosi się do nas!’
Inaczej niż w przypadku Kiruny, której mieszkańcy zostaną przeniesieni wszyscy razem, osoby z miasteczka Malberget, około 120 km na południe, zostaną przeniesione do różnych szwedzkich miast, aby zwolnic ziemię potrzebną kopalni.
LKAB podaje, że do 2019 roku 1,740 gospodarstw domowych z Malmberget ‘otrzyma rekompensatę i zostanie przeniesionych do nowych domów.’
[/sociallocker]