Jak długo czeka się na pozwolenie na pracę w Szwecji?

Czas oczekiwania na pozwolenie wydawane przez Agencję ds. Migracji według jej zapewnień zmniejsza się.

Według średnich przedstawionej przez Agencję ds. Migracji w drugiej połowie października zagraniczni pracownicy oczekiwali na decyzję o odnowieniu pozwolenia 121 dni, a występujący o nie po raz pierwszy 49.

„Kiedy dostajemy podanie o ponowne zezwolenie wtedy wykonujemy więcej pracy,” powiedział Erik Holgren ze sztokholmskiego oddziału agencji, zapytany o przyczyny takiej różnicy w czasie podejmowania decyzji.

„Jesienią 2015 roku zostały z powodu werdyktu sądowego zmienione procedury, więc obecnie przy ponownym zgłoszeniu musimy sprawdzić czy warunki pod którymi pozwolenie zostało wydane za pierwszym razem zostały wypełnione.”

Zmiana procedury jest jednym z wielu powodów tłumaczących, dlaczego w ciągu ostatnich lat czas oczekiwania na decyzję znacząco się wydłużył. W 2015 roku zagraniczni robotnicy oczekiwali średnio na odnowienie pozwolenia 95 dni, a w 2010 roku były to zaledwie 33 dni. Otrzymanie pierwszego pozwolenia zajmowało 40 w zeszłym roku, a sześć lat temu było to 18 dni.

Ci którzy chcą pracować jako programiści lub architekci systemów oczekiwali na pierwszą decyzję średnio 12 dni, a na ponowną 18. Dzisiaj jest to odpowiedni 24 i 73 dni.

Agencja ds. Migracji nie podaje najkrótszych i najdłuższych czasów oczekiwania, gdyż „mogłoby to prowadzić do błędnych wniosków.” Jednak według strony internetowej agencji w niektórych przypadkach wydanie decyzji może zająć ponad 24 miesiące.

Pozwolenie na pracę przyznawane jest na dwa lata, po których należy ponownie złożyć podanie. Jednak długi czas oczekiwania powoduje, że pracownicy często pozostają bez żadnego zezwolenia, co uniemożliwia im opuszczenie Szwecji na pewien czas np. do innej pracy lub w celu odwiedzenia rodziny.

„Wydawanie pozwoleń to proces, ale oczywiście staramy się skrócić czas oczekiwania. Staramy się przekazać tą informację wszystkim oczekującym,” powiedział Holmgren.

Tak jak już wcześniej donosiło The Local kolejnym powodem długich kolejek jest nagromadzenie wniosków z okresu kryzysu zeszłej jesieni, kiedy podania o azyl złożyło 163,000 uchodźców i często personel z innych wydziałów np. z wydawania pozwoleń na pracę był przesuwany do pracy przy podaniach azylowych.

Od tego czasu jednak ilość uchodźców znacznie zmalała, w całym 2016 roku według przywidywań agencji złożonych zostanie mniej niż 30,000 wniosków azylowych.

Władze spodziewają się, że obcokrajowcy w Szwecji niedługo odczują efekty przyśpieszenia pracy.

„Zatrudniliśmy więcej pracowników, ale wyszkolenie ich zajmuje pewien czas, więc poprawa będzie widoczna dopiero za jakiś czas. Ciężko jest nam to mówić, ale nie wiemy czy procedury nie zmienią się ponownie, działania Agencji ds. Migracji zależą ściśle od sytuacji na świecie,” powiedział Holmgren.

„Nie mogę więc udzielić całkiem pewnej odpowiedzi, ale w 2017 roku powinniśmy już obserwować efekty zmian.”

Według danych agencji w tym roku zostało już wydanych około 13,500 pierwszych pozwoleń na pracę, około 3000 podań zostało odrzuconych. Łącznie wydano też ponad 7,600 odnowionych pozwoleń, a w około 770 przypadkach odmówiono przedłużenia zezwolenia.

Zbiurokratyzowany i skomplikowany proces wydawanie zezwoleń jest ostatnio częstym obiektem debat publicznych zwłaszcza po kilku aferach z odrzucaniem podań wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Zapytany czy składający podania mogą w jakiś sposób wpłynąć na krótszy czas oczekiwania i zwiększyć szansę na pozytywną decyzję Holgren powiedział: „Radą jakiej mogę udzielić jest to, że trzeba wypełnić formularz i to jest rzecz za którą odpowiedzialny jest pracownik, ale także pracodawca.”

„Poznaj przepisy dotyczące zezwoleń i upewnij się, że podane warunki zostały spełnione, że z twojej pensji będziesz w stanie się utrzymać oraz że ogłoszenie o pracy było umieszczone w sposób prawidłowy. Złóż wniosek elektronicznie, redukuje to możliwość niezałączenia konicznej dokumentacji, co może wpłynąć na średni czas oczekiwania.”        

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...