Darmowy kurs na prawo jazdy w języku arabskim.

Gmina Oskarshamn na wschodnim wybrzeżu Szwecji. Imigrantki dostaną możliwość uczestniczenia w darmowej nauce jazdy oraz w kursach doskonalenia technik prowadzenia samochodu. Celem jest lepsze odnalezienie się tych osób na rynku pracy.

Program nosi nazwę „Now We Drive” i, jak dotąd, wzięło w nim udział dwanaście kobiet zagranicznego pochodzenia. Zajęcia odbywają się w języku arabskim, mają nie tylko przygotować kursantki do prowadzenia samochodu, ale też pokazać im, jak działa szwedzki system pracy – informuje telewizja SVT.

Pamela Campusano, pracująca w lokalnej organizacji zajmującej się rynkiem pracy, powiedziała: „Nowo przybyłe do Szwecji imigrantki to często kobiety bez prawa jazdy. Brak podstawowej umiejętności, jaką jest prowadzenie samochodu, sprawia, że osoby te źle odnajdują się na rynku pracy, nie są zintegrowane ze społeczeństwem szwedzkim.”

Samorząd lokalny postanowił współfinansować program „Now We Drive” i wydał na to 378 tys. koron (ok. 154 tys. PLN). Według Campusano zajęcia już teraz przynoszą oczekiwane rezultaty:

„Powiedziałabym nawet, że projekt przeszedł nasze oczekiwania. W naszej grupie znalazły się kobiety zaangażowane, zmotywowane do pracy, zdobywanie wiedzy traktujące jako odpowiedzialność.”

Wśród cudzoziemców, szukających lepszego życia w Szwecji, znajduje się wiele osób bezrobotnych. To problem, z którym kraj ten boryka się od lat. Wiele raportów wykazało, że stopa bezrobocia wśród imigrantów jest kilkakrotnie wyższa niż wśród rodowitych Szwedów.

Jeszcze gorsze są statystyki na temat cudzoziemców przybyłych po roku 2015. Dane z października 2019 r. dowodzą, że ok. 90 proc. imigrantów, mających pozwolenie na stały pobyt w kraju, nie posiada zatrudnienia. Bezrobocie prowadzi do wykruszania się budżetów gmin i regionów, a władze zmuszone są do wydawania zasiłków dla imigrantów. Gmina Filipstad, zamieszkana w znacznej mierze przez cudzoziemców, obciążona jest potężnymi długami.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...