fbpx

Szwedzcy chirurdzy zostaną wysłani na praktyki do RPA

Począwszy od przyszłego roku chirurdzy z regionu Västra Götaland będą posyłani na praktyki lekarskie do… Afryki Południowej. Specjaliści w leczeniu operacyjnym będą mogli w ten sposób nauczyć się lepszego obchodzenia z ranami postrzałowymi i kłutymi.

W 2021 r. uruchomiony zostanie program, w ramach którego szwedzcy chirurdzy polecą do Johannesburga na okres trzech miesięcy. Sveriges Radio donosi, że miejsce praktyk nie jest przypadkowe. Często dochodzi tu bowiem do brutalnych i krwawych przestępstw, co zapewni lekarzom wielu pacjentów.

Ragnar Ang, główny lekarz na oddziale urazowym kliniki Sahlgrenska, miał już możliwość pracy w jednym z południowoafrykańskich szpitali. Jego zdaniem wyjazd przyniesie wiele korzyści. Umożliwi mniej doświadczonym chirurgom pracę w środowisku innym niż szwedzkie; w ciągu kilku miesięcy da im szansę nabrać nowego doświadczenia i wiedzy.

Organizacja pozarządowa „Gun Free South Africa” informuje, że każdego dnia w Republice Południowej Afryki od postrzałów ginie 23 ludzi.

„Jesteśmy siłą roboczą, z której (Afrykańczycy – przyp.) mogą skorzystać. Zapewnimy im kilka dodatkowych par rąk do pracy i nie pobierzemy żadnych opłat”, chwalił się Ang w rozmowie z dziennikarzami.

Politycy prawicowi zauważyli, że w Szwecji też coraz częściej dochodzi do strzelanin. Lider Moderatów, Ulf Kristersson, uważa, że poziom przemocy stał się „ekstremalny” dla kraju, który nie jest objęty wojną. Z kolei szef SÄPO Anders Thornberg dodaje, że problem strzelanin nie zostanie rozwiązany jeszcze przez co najmniej kilka najbliższych lat. „To może ciągnąć się nawet dekadę”, powiedział.

W wywiadzie dla fińskiego nadawcy publicznego „Yle” Thornberg powiązał brutalną przestępczość z działalnością gangów miejskich. „Więzienia są przepełnione, ośrodki detencyjne i zakłady karne też. Policjanci dwoją się i troją, walcząc z gangsterami. A mimo to liczba strzelanin nie maleje.”

Program praktyk ruszy oficjalnie wiosną 2021 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy chirurdzy zostaną wysłani na praktyki do RPA

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Kiedy możliwe będą podróże lotnicze ze Szwecji za granicę?

Choć Szwedzi uwielbiają podróże, od dłuższego czasu dalsze wyjazdy nie są możliwe. Na pytanie, kiedy dokładnie będzie można opuścić Szwecję i wybrać...