Dania zamierza zawracać na granicach nieletnich uchodźców

Duński rząd chce mieć możliwość zawracania nieletnich uchodźców bez opieki w momencie, kiedy granice będą zamknięte ze względu na nadzwyczajne okoliczności.

Dzieci mogłyby być zawracane na granicy bez zwracania uwagi na ich prośbę o azyl, tak wynika z nowej propozycji duńskiego rządu.

Jest to tzw. procedura awaryjna służąca do całkowitego zamknięcia granic w sytuacji kryzysowej. Pierwsza propozycja wprowadzenia takiego prawa pojawiła się we wrześniu 2016 roku.

W takiej kryzysowej sytuacji według rządowej propozycji przestałyby obowiązywać europejskie ustalenia z Dublina. Co byłoby uznawane za sytuację kryzysową nie została jeszcze dokładnie zdefiniowane.

Minister ds. integracji Inger Støjberg powiedziała, że takie prawo zostałoby użyte w sytuacji analogicznej do tej z września 2015 roku, kiedy duże grupy uchodźców wędrowały duńskimi autostradami.   

W trakcie prac nad nowymi przepisami, które są już na etapie głosowań parlamentarnych, pojawiły się wątpliwości jak traktować nieletnich uchodźców bez opieki.

W propozycji ustaw nie odniesiono się do tego w żaden sposób. Gazeta Politiken podaje, że w mailu otrzymanym od minister Støjberg można przeczytać, że ‘zawracani będą wszyscy uchodźcy, łącznie z nieletnimi bez opieki. Mogą oczywiście być wyjątki od tej reguły, jeśli np. ich rodzice już są w Danii.’

Organizacje humanitarne i opozycja wyraziły już swój gniew spowodowany takimi propozycjami.

„Jeśli na granicy znajdą się dzieci bez opieki a my jako kraj powiemy im ‘radźcie sobie sami’ – myślę, że to słabe myślenie, bardzo słabe,” powiedział gazecie Politiken Sofie Carsten Nielsen z Partii Socjal-Liberalnej.

Propozycja ma być omawiana w parlamencie w czwartek.

Według rządowych statystyk do Danii w 2016 roku przybyło 1,184 dzieci bez opieki. Jednak według Støjberg wielu z nich to chłopcy w wieku 15-17 lat.

Støjberg powiedziała, że prawo ma obejmować także takie przypadki jak np. pojawienie się na granicy samotnej 10 letniej dziewczynki.

„To co jest ważne, to że taki nieletni musiał wcześniej przejechać całe Niemcy i inne kraje, nie przybywa on więc z kraju, gdzie grozi mu jakieś niebezpieczeństwo.”

Organizacje humanitarne ostro krytykują wypowiedź minister Støjberg.

„Kiedy nieletni uchodźca, dziecko przybywa tutaj po niebezpiecznej podróży, ostatnią rzeczą jakiej potrzebuje jest to, aby kraj bardzo postępowy i przyjazny dzieciom, odesłał go z powrotem,” powiedział sekretarz generalny duńskiego oddziału organizacji Save the Children Jonas Keiding Lindholm.

Największa partia opozycyjna Socjaldemokraci oświadczyli, że poprą rządową propozycję.

„Trudno sobie wyobrazić, że nie poparli byśmy końcowej propozycji,” powiedział przedstawiciel partii Mattias Tesfaye.

Inni krytycy proponowanych zmian, między innymi Czerwono-zielona koalicja, wezwali Støjberg do wyjaśnienia jak funkcjonariusze policji na granicy będą w stanie określić co jest najlepsze dla przybywającego dziecka.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...