Władimir Putin, rosyjski dyktator, wielokrotnie groził użyciem broni jądrowej od początku inwazji na Ukrainę. Teraz, według najnowszego raportu duńskiej Służby Wywiadu Obronnego (FE), Rosja może skierować swoje groźby nuklearne przeciwko Szwecji i Finlandii. Stanowi to kolejny krok w eskalacji napięć między Rosją a krajami NATO.
Groźby Putina w kierunku NATO
Putin nie stronił już wcześniej od twardych słów. We wrześniu 2022 roku stwierdził, że Rosja jest gotowa użyć „wszelkich dostępnych środków”, w tym broni masowego rażenia, aby chronić swoje terytorium i obywateli.
- „Nasz kraj posiada nowoczesną broń masowego rażenia. Użyjemy wszelkich dostępnych środków, aby chronić nasz kraj i naszych obywateli. Nie blefuję” – powiedział Putin.
Według duńskiego wywiadu, Putin może teraz skierować swoją uwagę na północną Europę, a konkretnie na Szwecję i Finlandię.
Raport duńskiej służby wywiadu
Według raportu opublikowanego przez duńską służbę wywiadu, Rosja będzie próbowała powstrzymać Szwecję i Finlandię przed umożliwieniem NATO stworzenia infrastruktury wojskowej, takiej jak magazyny materiałów, broń dalekiego zasięgu lub broń nuklearna.
- „Rosja będzie starała się to osiągnąć przede wszystkim poprzez ostrą retorykę wobec Szwecji i Finlandii, która może również obejmować groźby użycia przeciwko nim broni jądrowej” – głosi raport.
Potencjał militarny Rosji
Duńska służba wywiadu obronnego zaznacza, że Rosja wciąż posiada znaczący potencjał militarny. Według autorów raportu, Rosja jest w stanie uderzyć w cele na Morzu Bałtyckim i odbudować swoje siły zbrojne w ciągu dwóch do pięciu lat, co może stanowić realne zagrożenie dla NATO.
- „W zależności od tego, jak potoczy się wojna na Ukrainie, Rosja będzie w stanie odbudować potencjał wojskowy, który może stanowić realne zagrożenie militarne dla NATO w ciągu dwóch do pięciu lat” – napisano w raporcie.
Zagrożenia dla Szwecji i Finlandii
Putin zagroził już wojskowymi konsekwencjami, jeśli NATO pozwoli na umieszczenie infrastruktury wojskowej w Szwecji lub Finlandii. Po tym, jak oba kraje złożyły wniosek o członkostwo w NATO, dyktator ostrzegł:
- „Jeśli infrastruktura wojskowa zostanie tam umieszczona, musimy odpowiedzieć w swoim rodzaju i stworzyć takie samo zagrożenie dla terytoriów, które stanowią zagrożenie dla nas”.
Konsekwencje dla regionu Morza Bałtyckiego
Zagrożenia nuklearne ze strony Rosji mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje dla stabilności regionu Morza Bałtyckiego. Szwecja i Finlandia, które od dawna zachowywały neutralność, przystąpiły do NATO w odpowiedzi na rosyjską agresję w Ukrainie. Teraz, gdy są częścią sojuszu, stają się celem rosyjskiej polityki i potencjalnych działań wojskowych.