Dania odrzuciła szwedzkie prośby o przejęcie części imigrantów

Po szwedzkim apelu do europejskich krajów o przejęcie części uchodźców ze Szwecji, w czwartek duński minister spraw zagranicznych powiedział, że jedyne, co może zaoferować Szwecji to doświadczenia we wprowadzaniu ostrzejszej polityki imigracyjnej.

W środę szwedzki premier Stefan Löfven wydał oświadczenie wzywające Komisje Europejską do wywarcia większego nacisku na państwa członkowskie unii, aby przyjęły one więcej uchodźców.

“Szwecja od dłuższego czasu bierze na siebie znacznie większą odpowiedzialność niż pozostałe kraje Unii Europejskiej, przez co znajdujemy się teraz w bardzo trudnym położeniu. To najwyższy czas, aby pozostałe kraje także wykazały się odpowiedzialnością i nasz rząd apeluje do nich o przejęcie części uchodźców ze znajdujących się obecnie w Szwecji.”

Jednak premier Löfven nie może liczyć na pomoc Danii, zgodnie z tym, co powiedział w czwartek duński minister spraw zagranicznych Kristian Jensen.

“Każdy kraj wybrał swoją własną drogę w sprawie uchodźców. Oni wybrali swoją i teraz muszą się tym zmierzyć, tak jak sobie wybrali,” powiedział Jensen w TV2.

“Wiemy, że są kraje, które przyglądają się działaniom podejmowanym w Danii i wiemy, że czynią to także Szwedzi szukający tutaj inspiracji do podjęcia własnych kroków. To prawdopodobnie najlepsza pomoc jakiej możemy im udzielić,” dodał Jensen.

Unia Europejska rozpoczęła program rozmieszczania uchodźców przybywających do granicznych krajów UE pomiędzy wszystkich swoich członków. Dania, które dzięki klauzuli zwalniającej nie musi uczestniczyć w tym programie, sama oświadczyła, że przyjmie dodatkowy tysiąc uchodźców.

Szwecja ostatnio dwukrotnie zwiększyła prognozy liczby uchodźców, jacy zjawią się w tym kraju do końca 2015 roku, aż do 190,000.

W tym czasie w Danii zanotowano rekordowy miesiąc – w październiku przybyło do niej około 3,500 osób – jednak 9,793 osoby, które w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2015 roku szukały azylu w Danii to tylko trochę więcej niż 9,124 osoby, które przybyło do Szwecji w ostatnim tygodniu.

Duński rząd podejmuje próby zniechęcenia uchodźców do przybywania do Danii, poprze wykupywanie reklam w między innymi w libańskich gazetach ogłaszających zmniejszenie zasiłków i zaostrzenie polityki migracyjnej. Podobną inicjatywę zapowiedział także rząd Norwegii oraz anty-imigrancka partia Szwedzkich Demokratów.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...