fbpx

Cztery metry śniegu! Powrót zimy w Szwecji.

Na południu Szwecji jest już wiosennie, klimat jest umiarkowany, ale zadowalający i wszyscy obudzili się do życia. Co innego północ – tutaj spotykane są zaskakujące opady śniegu.

W najbardziej wysuniętym na północ kurorcie Szwecji spadły cztery metry śniegu. Zdjęcie: Riksgränsen

W pewnych regionach napadało go 4 metry, a prognostycy ostrzegają: to jeszcze nie koniec niespodzianek.

“Ilość śniegu zdecydowanie przekracza średnią. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z wieloma śnieżycami i gwałtownym wiatrem. Problemem stały się zaspy śnieżne”, opowiada Magnus Ormestad z popularnego kurortu narciarskiego Riksgränsen, który znajduje się już przy granicy z Norwegią.

“Droga prowadząca do Narwiku została zamknięta i jest nieprzejezdna już od dwóch dni. Istnieje ryzyko, że na jezdnię spłynie lawina śnieżna.”

Ormestad uspokaja jednak swoich rozmówców: “Nie martwcie się. Tu jest Arktyka – dla nas to bułka z masłem.”

Na Facebooku opublikowano zdjęcie, zrobione w okolicy Riksgränsen. Widać na nim zaspy śniegu stanowczo przewyższające samochody, które poruszają się między nimi.

Fotografia zebrała tysiące reakcji internautów. Ponieważ zamieszczono ją w sieci 1 kwietnia, wielu uznało, że to primaaprilisowy żart. Nic bardziej mylnego: na południu wiosna trwa od kilku tygodni, ale północ przeżywa powrót zimy.

Nie brakuje jednocześnie szwedzkich ośrodków narciarskich, które borykają się ze zbyt małymi opadami śniegu. Pracownicy Riksgränsen mierzyli się z tym problemem rok temu. Teraz są w lepszym położeniu. Jeśli opady nie ustaną, będą mogli pobić rekord głębokości śnieżnej – warstwa będzie tak imponująca.

“Zdjęcie stało się viralowym hitem – nie mogliśmy tego przewidzieć. Kontaktują się z nami dziennikarze z całego kraju, a nawet ci z innych krajów Europy”, powiedział Ormestad.

Mieszkańcy i turyści bardzo cenią sobie głębokie opady śniegu. Zima nie jest im straszna.

“Widoki są naprawdę piękne: niebo jest przejrzyste i błękitne, chmury prawie go nie przysłaniają” – Ormestad napawa się urokami zimy. “Jednocześnie temperatura utrzymuje się kilka stopni poniżej zera. W weekend będzie jeszcze słoneczniej. Słońce ma świecić od około 05:00 rano do 21:00. Nie zabraknie okazji, by cieszyć się pogodą.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Cztery metry śniegu! Powrót zimy w Szwecji.

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...