foto. Dorte Mandrup/Mir

Bestseller Tower będzie najwyższym wieżowcem w całej Europie Zachodniej. Potężny drapacz chmur nie stanie jednak w metropolii, a w małym duńskim miasteczku.

Brande leży w centralnej części Danii i jest miastem zamieszkanym przez ok. 7000 ludzi. To właśnie tu ma zostać postawiony Bestseller Tower. Wieżowiec osiągnie wysokość całkowitą wynoszącą 320 m. Dotychczas za najwyższy budynek europejski uznawano londyński The Shard (wys. 309,6 m).

Realizacja projektu współfinansowana jest przez firmę Bestseller – wielki koncern odzieżowy. Dyrektorzy spółki wierzą, że wieżowiec stanie się obiektem charakterystycznym dla całej najbliższej okolicy i przyniesie miastu Brande rozgłos. Nie może być inaczej: drapacz chmur będzie widoczny z odległości 60 km.

Serwis „Rokokoposten” odnosi się do projektu z przymrużeniem oka i porównuje go do Barad-dûr – a więc wieży Saurona z literatury tolkienowskiej. W artykule pojawia się nawet sarkastyczny komentarz, którego autorem ma być właśnie fikcyjny władca Mordoru:

„Zaproponowałem Bestsellerowi, że sfinansuję instalację artystyczną. To byłoby wielkie, płonące oko, na samym szczycie budynku.”

Foto. Dorte Mandrup/Mir

Na grafikach koncepcyjnych widać olbrzymią, szklaną budowlę, która wyrasta z płaskich, prowincjonalnych terenów. Dookoła widać tylko zieleń lasów.

W ubiegłym miesiącu projekt uzyskał poparcie lokalnej rady. Trine Kammer, architektka z Aarhus, obawia się jednak, że Bestseller Tower „zakłóci naturalny krajobraz Brande”.

„Okoliczni mieszkańcy bardzo boją się krytykować całą inicjatywę, nie chcą mówić o niej źle. Zupełnie, jakby wieżowiec był obiektem sakralnym”, powiedziała Kammer w rozmowie z gazetą „The Guardian”.

Inne doniesienia mówią jednak o zadowolonych mieszkańcach Brande, którzy cieszą się, że ich miasto zwróci na siebie uwagę całego kontynentu.

Firmę Bestseller założono w 1975 roku, właśnie w miasteczku Brande. Jest ona kierowana przez Andersa Holcha Povlsena – najbogatszego człowieka w Danii, z majątkiem sięgającym 6,7 mld USD.

Projekt wieżowca opracowała spółka Dorte Mandrup Arkitekter. W środku budynku znajdą się m.in. biura, hotel oraz sklepy.