Coraz więcej uchodźców chce opuścić Norwegię – jeśli dostaną na to pieniądze

Zwiększa się liczba osób zainteresowanych przyjęciem norweskiej oferty refundacji kosztów powrotu do swojego kraju.

Długie oczekiwanie na łączenie rodzin, ograniczenia w możliwości podjęcia pracy lub rozpoczęcia edukacji, powodują, że coraz więcej uchodźców myśli o opuszczeniu Norwegii.

„Sądzili oni, że po przybyciu do Norwegii, szybko otrzymają pomoc. I będą mieli szanse na podjęcie pracy lub rozpoczęcie edukacji, a może nawet ściągnięcie rodziny do Norwegii,” uważa Katinka Hartmann, szefowa Utlendingsdirektoratet(UDI) – Norweskiej Agencji ds. Migracji.

Ponieważ jednak proces łączenia rodzin zajmuje lata, wiele osób nie chce tyle czekać i sięga po możliwość otrzymania pieniędzy na powrót do swojego kraju.

Według UDI, podania złożyło już ponad 900 osób. Rodzina z dwójką dzieci może otrzymać do 80,000 koron (~36,000 zł) oraz bilety lotnicze do swojego kraju.

Liczba zgłoszeń do programu ciągle wzrasta, tak podaje IOM – Norweska Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

„Wcześniej otrzymywaliśmy około 100 podań miesięcznie. W październiku było to 150, a w listopadzie 230,” powiedział przedstawiciel IOM Joost van der Aalst.

Dodał on, że głównym czynnikiem jest czas oczekiwania na łączenie rodzin, a także umieszczanie uchodźców w mniej zaludnionych okolicach co utrudnia im zdobycie pracy w swoim zawodzie.

Hartmann z agencji UDI uważa, że należy zmniejszyć wysokość zasiłku dla wyjeżdżających imigrantów.

„Wskazane byłoby zmniejszenie zasiłku dla pewnych grup, a nawet czasowe podniesienie go dla innych.”

Osoby, których podanie o przyznanie prawa pobytu zostało odrzucone, także mogą się starać o otrzymanie dofinansowania powrotu do kraju.

Strona główna Wiadomości Norwegia Coraz więcej uchodźców chce opuścić Norwegię – jeśli dostaną na to pieniądze

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...