fbpx

Ciężarna kobieta zmarła przez nieuwagę lekarzy.

Sztokholm. Ciężarna kobieta, która trafiła na ostry dyżur, została przedwcześnie odesłana do domu i zmarła kilka godzin później.

Pacjentka skarżyła się na zadyszkę i silne bóle w klatce piersiowej. Lekarze podali jej paracetamol i stwierdzili, że może opuścić szpital. Wkrótce potem kobieta była już martwa: zmarła w wyniku pęknięcia aorty.

Do zdarzenia doszło w styczniu. Kobieta była w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży. Trafiła do sztokholmskiego szpitala Sankt Göran, gdzie umieszczono ją na oddziale intensywnej terapii. Lekarze wykonali badania elektrokardiograficzne, oglądając przy tym jej płuca oraz serce. Okazało się, że tętnica główna pacjentki jest wyraźnie powiększona.

Niestety, stwierdzono, że stan kobiety nie zagraża jej życiu – choć nie było to prawdą. Sprawę nagłośniło Szwedzkie Radio, w programie „Sveriges Radio P4”.

Zbagatelizowano stan poszerzonej aorty, uznając, że nie będzie miała ona negatywnego wpływu na włókna mięśni gładkich. Lekarz przepisał chorej Alvedon – szwedzki lek przeciwbólowy – i kazał jej wrócić do domu. Umówił ją też na ultrasonografię serca.

Po zaledwie czternastu godzinach ciężarna kobieta wróciła do szpitala. Wykryto u niej zatrzymanie akcji serca i wkrótce później stwierdzono zgon.

Po kilku miesiącach o tragedii rozpisują się szwedzkie media. Szpital trafił na niechlubną listę placówek medycznych, na które powinni uważać pacjenci.

Måns Belfrage, lekarz naczelny Sankt Göran, ubolewa nad feralnym zdarzeniem:

„To straszna tragedia, ale też nieszczęśliwy wypadek.”

Jak długo trzeba czekać na pomoc w szwedzkim szpitalu?
Szwedki zmuszone są na poród udawać się do Finlandii z powodu przepełnienia szpitali

Strona główna Szwecja Sztokholm Ciężarna kobieta zmarła przez nieuwagę lekarzy.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.