Koronawirus w Szwecji – szkoły będą zamknięte

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 1423. W Regionie Sztokholmskim jest już 501 przypadków

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w czwartek, to Regiony Sztokholm (55), Östergötland (36), Uppsala (15). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 145 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz jeden zgon. (*)

Szwedzki parlament głosował za umożliwieniem rządowi zamykania szkół i przedszkoli w wyjątkowych okolicznościach. Ustawa ta wejdzie w życie w piątek, choć nie musi oznaczać, że wszystkie szkoły zostaną wtedy zamknięte. Gminy i rady szkolne otrzymały już dodatkowe uprawnienia decyzyjne, w tym możliwość przejścia na kształcenie na odległość.

We wtorek Szwedzki rząd zalecił zamknięcie wszystkich szkół średnich (gymnasium) wprowadzając naukę na odległość, dzięki czemu studenci zachowują ciągłość nauczania. Decyzja dotyczyła również uniwersytetów i szkół dla dorosłych (komvux).

Agencja Zdrowia Publicznego powiedziała w codziennym komunikacie prasowym, że są to trzy ważne rzeczy, o których obywatele powinni pamiętać:
– pozostać w domu, jeśli źle się poczujesz (nawet jeśli występuje kaszel),
– pracować w domu, jeśli jest to możliwe,
– nie podróżować po Szwecji, chyba że jest to konieczne.

Epidemiolog Anders Tegnell twierdzi, że w coraz większej liczbie miejsc w Szwecji występuje wysoki poziom infekcji zbiorowej i zaleca się, aby nie podróżować do dużych miast. Miasta stwarzają duże ryzyko rozszerzania się wirusa.

Stosując się do tego zalecenia, możliwe będzie „spłaszczenie krzywej”, innymi słowy zapewnienie, aby usługi opieki zdrowotnej nie były przytłoczone drastycznym wzrostem liczby przypadków w krótkim czasie.

Minister zdrowia Lena Hallengren powiedziała na konferencji prasowej, że Szwecja podpisała nową umowę dotyczącą dostaw masek ochronnych dla służb medycznych. Do końca tego miesiąca spodziewana jest pierwsza miesięczna dostawa 200 000 dodatkowych masek, prawie dwukrotnie więcej niż obecny poziom. Minister poprosił także inne firmy, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku materiałów, o skontaktowanie się z Agencją Bezpieczeństwa Narodowego.

Agencja Zdrowia Publicznego udostępniła informacje w języku polskim o koronawirusie oraz o tym, jak można chronić siebie i innych przed infekcją.

Sztokholm przygotowuje szpitale do możliwego gwałtownego wzrostu liczby przypadków koronawirusa. Stolica była centrum epidemii w Szwecji i zaczęła odwoływać rutynowe planowane operacje i podejmować inne środki, aby móc przyjąć znacznie więcej pacjentów z wirusem. Dzieje się tak, ponieważ rośnie liczba pacjentów wymagających intensywnej opieki.

Władze Afganistanu poinformowały, że nie będą już przyjmować osób deportowanych ze Szwecji lub odrzuconych przez nich wniosków o azyl.

“Zmniejszona liczba lotów ze Szwecji oraz fakt, że wiele krajów na całym świecie ponownie wprowadza kontrole graniczne i zasady kwarantanny, również utrudnia przeprowadzenie deportacji” poinformowała Szwedzka Agencja Migracyjna.


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożena życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urzęd Zdrowia Publicznego.
Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji - szkoły będą zamknięte

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...