W nowym badaniu naukowcy wykorzystali technologię Chat GPT do analizy notatek lekarskich dotyczących 30 pacjentów. Wyniki były zaskakujące i wskazują na rosnący potencjał sztucznej inteligencji w medycynie.
Metodologia badania
Naukowcy wprowadzili do systemu notatki lekarskie dotyczące objawów, wyników badań fizycznych oraz wartości laboratoryjnych, takich jak wyniki badań krwi i moczu. Dla każdego pacjenta Chat GPT sugerował różne diagnozy. Te sugestie zostały następnie porównane z diagnozami postawionymi przez lekarzy oraz z prawidłową diagnozą ustaloną później.
Wyniki badania
Zgodnie z wynikami opublikowanymi w czasopiśmie Annals of Emergency Medicine, lekarze poprawnie diagnozowali pacjentów w 87% przypadków, jeśli spojrzymy na ich pięć najlepszych sugestii. Co ciekawe, wynik ten był identyczny dla wersji 3.5 Chat GPT. Jednak nowsza wersja, Chat GPT 4.0, osiągnęła imponujący wynik 97% skuteczności w diagnozowaniu.
Ostrzeżenia i przyszłość
Mimo obiecujących wyników, naukowcy podkreślają, że Chat GPT nie jest urządzeniem medycznym. Istnieją również obawy dotyczące prywatności danych pacjentów. Niemniej jednak, potencjał technologii jest ogromny.
„Istnieje możliwość wykorzystania Chat GPT w przyszłości do skracania czasu oczekiwania na diagnozę czy wsparcia mniej doświadczonych lekarzy. Może też pomóc w wykrywaniu rzadkich chorób” – komentuje Hidde ten Berg ze szpitala Jeroen Bosch w Holandii.
Badanie to jest kolejnym krokiem w kierunku integracji sztucznej inteligencji z medycyną. Choć technologia ta nie zastąpi ludzkich lekarzy, może stać się cennym narzędziem wspomagającym ich pracę.
- Szwecja odkłada powiększenie armii: Cel 12 000 poborowych przesunięty
- Spodziewany wzrost popytu na torby plastikowe po zniesieniu podatku w Szwecji
- Trzy niepokojące wydarzenia z ubiegłej nocy w Szwecji
- Szwedzka Agencja Konsumentów wzywa do zakazu niektórych połączeń telefonicznych
- Fińskie ostrzeżenie: Zachód może ograniczyć wsparcie dla Ukrainy