fbpx

Burzliwe lato w Szwecji: sześciokrotnie więcej wyładowań atmosferycznych niż 2 lata temu.

Minione lato było w Szwecji nad wyraz burzliwe, co potwierdzają statystyki SMHI. Od stycznia do września zarejestrowanych zostało ponad 210 tys. wyładowań elektrostatycznych i uderzeń pioruna.

To sześć razy więcej niż naliczono jesienią 2017 roku. Wiele przypadło na okres wakacji.

Erik Engström jest synoptykiem pracującym dla SMHI – czyli Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii. Jego zdaniem ogromna ilość silnych wyładowań atmosferycznych spowodowana została ociepleniem klimatu.

„Tego lata napłynęło do nas dużo ciepłego, mokrego powietrza. To ono stoi za licznymi uderzeniami piorunów i ciężkimi warunkami pogodowymi”, tłumaczy Engström w rozmowie ze stacją TV4.

Najgorsze burze przypadły na czerwiec. Były tak ostre, że doszło nie tyle do awarii, co wręcz zniszczenia zasilania w różnych częściach Skanii. Z kolei w Malmö z powodu uderzenia błyskawicy podpalony został budynek mieszkalny i konieczna była ewakuacja.

Engström podkreśla, że burze najbardziej dały się we znaki mieszkańcom południowej Szwecji. Wszystko przez cieplejszą atmosferę: powietrze na południu było tego lata dużo bardziej suche i gorętsze niż w innych obszarach kraju.

„Zmiany klimatyczne odegrały tu swoją rolę, ale burze wywołane były też innymi czynnikami”, zaznacza synoptyk.

W 2018 r. SMHI zanotowało łącznie 177 196 wyładowań elektrostatycznych. Rok wcześniej zarejestrowano ich niespełna 35 tysięcy.

Strona główna Wiadomości Szwecja Burzliwe lato w Szwecji: sześciokrotnie więcej wyładowań atmosferycznych niż 2 lata temu.

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

Serwis „The Times of India” postanowił pochwalić szwedzką strategię walki z koronawirusem. W artykule, opublikowanym na stronie, powołano się na m.in. na...

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji, ponieważ liczba przypadków COVID-19 w tym kraju spadła w lipcu po gwałtownym wzroście w czerwcu.