fbpx

Breivik: Skieruję swoje skargi do wyższych sądów

Norweski masowy morderca Anders Breivik jest gotowy wysłać skargę na swoje odosobnienie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, takie oświadczenie wygłosił w czwartek prawnik skazanego.

[sociallocker]

Breivik, który w 2011 roku zamordował 77 osób trzymany jest w więzieniu o zaostrzonym rygorze i nie ma żadnego kontaktu z innymi osadzonymi.

Pozywa on państwo norweskie, oskarżając je o ‘nieludzkie’ i ‘degradujące’ traktowanie, łamiące Europejską Konwencję Praw Człowieka.

„Jeśli będziemy musieli, pójdziemy z tym do… Europejskiego Trybunału Praw Człowieka,” powiedział agencji AFP prawnik Breivika Oystein Storrvik.

Dodał on, że „Izolacja niszczy jego zdrowie psychiczne.”

„Jednym z jego podstawowych zajęć w więzieniu było studiowanie, teraz przestał to robić myślę, że jest to oznaka złego wpływu izolacji na jego zdrowie psychiczne.”

Urząd prokuratora generalnego w środę złożył w sądzie w Oslo oraz opublikował oświadczenie w którym broni swojego postępowania mówiąc, że warunki osadzenia Breivika spełniają wszelkie wymagania Konwencji.

Breivik ma dostęp do trzech cel – jednej w której mieszka, drugiej gdzie może studiować oraz trzeciej przeznaczonej do ćwiczeń fizycznych. Ma dostęp do telewizji, do komputera – bez dostępu do Internetu – oraz do konsoli PlayStation. Może także przyrządzać własne jedzenie i sam robić pranie, tak wynika z treści dokumentu.

Nie ma on żadnego kontaktu ze współwięźniami, również ze względów bezpieczeństwa, chociaż oczywiście styka się ze strażnikami i innym pracownikami więzienia, służb itp.

Breivik oskarża także państwo o łamanie innego punktu konwencji, prawa do prywatności poprzez cenzurowanie jego listów.

Breivik oskarża władze więzienia o blokowanie jego listów do prasy

Władze odpowiadają, że takie ograniczenia są konieczne, aby uniemożliwić skazanemu tworzenie ‘sieci ekstremistów’.

22 dnia lipca 2011 roku Breivik zabił osiem osób, w wyniku wybuchu bomby, którą podłożył przed budynkami rządowymi w Oslo, a później zastrzelił kolejne 69 osób, głównie nastolatków, gdy otworzył ogień do zlotu młodzieżówki Partii Pracy na wyspie Utøya.

Został on w sierpniu 2012 roku skazany na 21 lat więzienia, z możliwością przedłużania wyroku jeśli w dalszym ciągu będzie on stanowić zagrożenie dla społeczeństwa.

Rozpatrywanie skarg Breivika z przyczyn bezpieczeństwa odbędzie się w sali gimnastycznej więzienia Skien (15-18 marca), około 100 kilometrów na południowy zachód od Oslo, gdzie przebywa ten 37- letni skazany.

[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Norwegia Breivik: Skieruję swoje skargi do wyższych sądów

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...