Biseksualna dziewczyna walczy o znalezienie mieszkania dla siebie i swojej ‘męsko wyglądającej’ partnerki

Szwedzka studentka opisuje jak stała się obiektem internetowej nienawiści podczas szukania mieszkania dla siebie i swojej partnerki.[sociallocker]

Gdy ta 21-letnia dziewczyna zamieściła ogłoszenie o poszukiwania lokalu w którym chciałaby zamieszkać wraz ze swoją dziewczyna, była przygotowana na pewne homofobiczne komentarze. Ale studentka, ta przedstawiająca się jako Denis, mówi o swoim zaszokowaniu falą nienawiści jaka powstała w stosunku do niej i jej partnerki Elin.

„Najgorsze komentarze to te w których ludzie uważają, że Elin chce wyglądać jak mężczyzna. Było także dużo innych komentarzy np. że wygląda jakby miała 8 lat, a ja powinnam sobie znaleźć mężczyznę.”

Denise, która jest studentką pielęgniarstwa, poznała swoją dziewczynę 23-letnią Elin, gdy obie studiowały w Örnsköldsvik w północnej Szwecji. Powiedziała ona, że wcześniej nie czuła się osobą biseksualną, ale zakochała się w osobowości swojej nowej partnerki.

„Ona spowodowała, że jestem lepszą osobą. Przy niej mogę być sobą i ona zawsze mi mówi jak bardzo mnie kocha.”

Kiedy Elin dostała pracę w Göteborgu, para utrzymywała przez 6 miesięcy związek na odległość, zanim dziewczyny zdecydowały się przenieść razem na zachodnie wybrzeże Szwecji. W momencie gdy zaczęły szukać mieszkania poprzez specjalna grupę na Facebooku, ludzie zaczęli wstawiać negatywne komentarze na ich temat i wysyłać im nieprzyjemne prywatne wiadomości.

Denis mówi, że była bardzo zaskoczona taką reakcją, zwłaszcza w Szwecji, która ma opinię jednego z najbardziej otwartych i ‘równouprawnionych’ krajów.

„Owszem spodziewałam się, że ktoś wspomni coś o lesbijkach, ale nie spodziewałam się takich komentarzy. Byłam zdziwiona, że ludzie mogą siedzieć przy swoich komputerach i mówić innym takie okropne rzeczy (…) Myślę, że mam duży poziom tolerancji, ale gdy ktoś mówi coś złego o twojej dziewczynie, to mu się człowiek odgryza,” powiedziała Denis, tłumacząc swoją decyzję zabrania głosu w szwedzkich mediach.

Dodała ona, że jeszcze przed rozmową z dziennikarzami wpłaciła depozyt na jedno mieszkanie, a po wywiadzie w gazecie Expressen odezwało się jeszcze kilka innych osób z propozycjami.

Göteborg, tak jak większość dużych szwedzkich miast, jest w stanie kryzysu mieszkaniowego, co powoduje windowanie cen wynajmu.

Grupa ILGA-Europe niedawno oceniła Szwecję jako najprzyjaźniejsze miejsce w Skandynawii dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych oraz interseksualnych.

Jednak to co spotkało Denise, nie jest pierwszym zdarzeniem w ostatnich miesiącach, pozwalającym stawiać pytania o szwedzką tolerancję.

Właściciel nowego nocnego klubu dla osób LGBTQ w Falkenbergu powiedział, że grożono mu przemocą za jego działalność. W zeszłym roku głośna była też sprawa homoseksualnego mężczyzny, któremu hotel nie chciał zarezerwować weekendu z usługami spa, ale gdy tego samego dnia próbował zarezerwować to samo podając się za kobietę ofert była już dostępna.[/sociallocker]

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą musiały zostać zamknięte o godzinie 20.30 zgodnie z zasadami, które...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów Europy, które nie wprowadziły narodowego lockdownu. Z powodu otwartych granic...

Szwecja i Dania chcą, by Facebook płacił za wysokiej jakości treści informacyjne

Szwecja i Dania planują wprowadzić nową ustawę dotyczącą publikowania treści w social mediach. Ustawa miałaby na celu przyznanie koncernom...

Musisz przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów...