Trzej bracia zostali skazani na łącznie ponad 11 tysięcy lat więzienia za oszustwa związane z handlem kryptowalutami, które miały miejsce w ich firmie. Jak informuje turecka agencja Anadolu Ajansi, mężczyźni mieli oszukać inwestorów na kwotę równowartą 150 milionów koron szwedzkich (~58 mln zł.)
Firma, założona w 2017 roku, szybko zdobyła renomę jako jedna z największych tureckich platform handlu kryptowalutami. Jednak w kwietniu 2021 r. jej strona internetowa została nagle usunięta, co wzbudziło podejrzenia. Policja podejrzewała, że właściciel firmy uciekł do Albanii wraz z aktywami firmy. W sierpniu 2022 r. został aresztowany i przekazany władzom tureckim.
W piątek sąd w Stambule wydał wyrok w tej sprawie. Bracia zostali skazani za pranie pieniędzy, oszustwa oraz udział w przestępczości zorganizowanej. Każdy z nich otrzymał karę 11 196 lat, 10 miesięcy i 15 dni pozbawienia wolności.
Podczas procesu bracia zaprzeczyli wszystkim zarzutom. Właściciel firmy bronił się, twierdząc, że gdyby zakładał zorganizowaną organizację przestępczą, nie działałby w tak amatorski sposób.
Chociaż wyrok był surowy, był znacznie niższy niż żądała prokuratura, która wnioskowała o karę 40 562 lat więzienia. Tureckie media informują, że obie strony planują odwołać się od wyroku.
Sprawa ta stała się głośna w mediach i podkreśla ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty oraz konieczność odpowiedniej regulacji tej branży.
- Szwecja: Coraz więcej dzieci jest eksmitowanych ze swoich domów
- Strzelanina w Jordbro: Jedna osoba nie żyje, trzech mężczyzn aresztowanych
- Kobieta nie żyje po eksplozji w Uppsali
- Zastrzelony znany raper na boisku sportowym w Sztokholmie: Policja poszukuje sprawców
- Strzelanina w centrum sportowym w południowym Sztokholmie – jedna osoba nie żyje