fbpx

Błąd systemu syren alarmowych wywołał zamieszanie w Sztokholmie

Szwecja testuje swoje systemy syren ostrzegawczych cztery razy do roku, dokładnie jak w zegarku, w każdy pierwszy poniedziałek każdego kolejnego kwartału. Gdy w ostatni poniedziałek alarm nie zadziałał w części Sztokholmu wywołało to szybko rozprzestrzeniającą się na całe miasto panikę, zanim właściwe służby nie potwierdziły, że był to tylko zwykły błąd ludzki.

Szwedzkie syreny alarmowe zazwyczaj wydają jednoczesny sygnał ostrzegawczy punktualnie o godzinie 15.00 na początku pierwszego tygodnia czerwca, ale w ten poniedziałek nie były słyszalne w pewnej części szwedzkiej stolicy.

Szwedzcy maniacy obronności szybko zaczęli wyrażać swoje obawy na Twiterze i informacja o braku sygnału alarmowego szybko stała się najważniejszy newsem Sztokholmskich portali internetowych.

Charles Agren, główny oficer sztokholmskich strażaków i ratowników, powiedział portalowi The Local: "Wysłaliśmy sygnał alarmowy do wszystkich lokalnych centrów zarządzania, z wielu różnych komputerów. Stało się tak, że zapomnieliśmy wysłać sygnał z jednego komputera, dlatego nie dotarł on do kilku miejsc w Sztokholmie." Spytany, czy błąd był spowodowany tym, że ktoś zapomniał wcisnąć jeden guzik, dodał: "Tak, można tak powiedzieć, chociaż nie to oczywiście przycisk jako taki. W istocie sprowadza się to do czynnika ludzkiego."

Test systemu zazwyczaj składa się z dwuminutowego sygnału alarmu ogólnego, a następnie 90 sekundowej przerwy przed następnym sygnałem, który odwołuje alarm. Sygnał ten stał się już pewnego rodzaju ikoną, symbolicznie obwieszczając mieszkańcom zmianę pór roku, zgodnie ze swoim kwartalnym cyklem testów – chociaż w tym roku z powodów obfitych deszczów poniedziałek nie sprawiał wrażenia letniego dnia.

Szwecja regularnie testuje swój system alarmowy będący tylko częścią wysiłków zmierzających do zapewnienia ostrzegania mieszkańców przed wielkimi zagrożeniami takimi jak pożary, ekstremalne zjawiska pogodowe lub wrogie ataki.

Następna próba jest zaplanowana na pierwszy dzień września tego roku. Każdy, kto usłyszy sygnał alarmowy, poza dniami testów, powinien pozostać w domu z zamkniętymi drzwiami i oknami, wyłączyć wszelkie systemy klimatyzacyjne i oczekiwać na przekazanie dalszych instrukcji podawanych poprzez publiczne radio szwedzkie.

Strona główna Wiadomości Szwecja Błąd systemu syren alarmowych wywołał zamieszanie w Sztokholmie

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...