fbpx

Czy dużo terenów zielonych i posiadanie gotówki to klucz do zadowolenia Szwedów?

Szwedzkie instytucje nadzoru finansowego takie jak Finansinspektionen(Agencja Nadzoru Finansowego) w celu stabilizacji sytuacji ekonomicznej kraju i przeciwdziałaniu bańce na rynku mieszkaniowym starają się ustalić nowe zasady i regulacje dotyczące udzielania kredytów hipotecznych. Nowa strategia z 2014 roku zakładała zobowiązanie wszystkich nabywców mieszkań do spłacenia części hipoteki. W czerwcu 2014 roku po otrzymaniu opinii prawnych zrezygnowano jednak z tego pomysłu.

Mieszkańcy Szwecji wykazali się największym zadowoleniem z ogólnego poziomu życia w całej Europie, osiągając wynik 8.0 punktów na 10 możliwych. Podobny wyniki mają jeszcze tylko ich sąsiedzi z krajów nordyckich Duńczycy, Islandczycy, Finowie a także Szwajcarzy. Mieszkańcy prawie wszystkich krajów europejskich uważają za najbardziej satysfakcjonującą rzecz w swoim życiu bezpośrednie relacje z innym ludźmi. Zarówno Szwedzi jak i Norwegowie trochę więcej wagi przywiązują do posiadania terenów zielonych i rekreacyjnych do miłego spędzania czasu – przyznając im odpowiednio 8,4 i 8,5 punktu w porównaniu ze średnim europejskim wynikiem 7,9.

Jednocześnie Szwedzi także wysoko cenią sobie bezpośrednie relacje z innymi ludźmi przyznając im 8,3 punktu, czyli powyżej europejskiej średniej wynoszącej 7,8. Podobnie jak mieszkańcy Szwajcarii, Szwedzi również uważają swoją sytuację finansową za lepszą niż pozostali mieszkańcy Europy, uzyskali tu 7,6 punktu przy średniej 6.0.

Kategorią, która wywoływała najgorsze oceny u uczestników sondy było 'spędzanie czasu', Szwedzi osiągnęli tu wynik 7,3. To sugeruje, że cenią oni sobie równowagę między czasem pracy i czasem wolnym w czasach, gdy coraz więcej osób jest 'zmuszonych' do pracy poza typowymi godzinami biurowymi.

Dane te zostały ogłoszone w poniedziałek przez Eurostat, Europejski Urząd Statystyczny, jako część szerszych badań statystycznych prowadzonych w 2013 roku. Pierwsze ogłoszenie ich wyników nastąpiło w marcu tego roku dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Według Eurostatu najmniej szczęśliwą nacją są mieszkańcy Bułgarii, którzy osiągnęli łączny wynik 4.8 punktu. Dzięki dobremu poziomowi pomocy społecznej, zamożności i stosunkowo uczciwym i odpowiedzialnym rządom w ostatnich latach Szwecja konsekwentnie wypada bardzo wysoko w badaniach poziomu zadowolenia z życia.

Ale w ostatnim miesiącu w badaniach UN Szwecja została sklasyfikowana na 8 miejscu wśród najszczęśliwszych krajów, co jest spadkiem w stosunku do 5 miejsca w ankiecie sprzed 2 lat.

Filip Fors badacz szczęśliwości z uniwersytetu w Umeå powiedział wtedy portalowi The Local: "Wiele osób jest całkiem szczęśliwych niezależnie od okoliczności. Ale przyjmujemy szczęście, jako coś oczywistego, więc gdy coś nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami to chętnie o tym dyskutujemy". Dodał też, że "Powinniśmy bardzo uważać, aby nie porównywać krajów o zbliżonych wynikach w badaniu, gdyż wyniki różnią się znacznie w zależności od użytych metod badawczych". Powiedział, że nie niepokoi go spadek szwedzkiej pozycji w światowym rankingu: "Nie chce tego analizować. To może być po prostu przypadek. Jeśli kraj spadłby z piątego miejsca na 20 to wtedy byłoby to dziwne, a tak to nie jest."

Strona główna Wiadomości Szwecja Czy dużo terenów zielonych i posiadanie gotówki to klucz do ...

Warto przeczytać

Reforma systemu emerytalnego w Danii?

Duńskie stowarzyszenie ds. funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie wzywa rząd do opracowania atrakcyjniejszego, bardziej elastycznego modelu pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

12-letnia dziewczyna została zwabiona do szwedzkiego domu dla azylantów

12-letnia dziewczynka zgłosiła, że ​​została zgwałcona w ośrodku dla uchodźców w gminie Österåker. Podobno została tam zwabiona razem z jej przyjaciółką, według...