Szwecja zamierza podpisać umowę z Rumunia, w celu pomocy jej, w zmaganiu się z wieloma problemami społecznymi. Częścią tej umowy ma być pomocą romskim żebrakom w Rumuni.
Rumunia i Szwecja prawdopodobnie podpiszą nowe porozumienie w piątek. Nordycki kraj jeszcze nie przeznaczył żadnych funduszy na ten projekt, skupiający się głównie na edukacji romskich dzieci, prawach kobiet i pomocy społecznej. Umowa jest następstwem gwałtownego wzrostu ilości żebraków w Szwecji. Badania z kwietnia tego roku pokazują, że mieszka tam około 4,000 żebrzących imigrantów, wielu z nich pochodzących z Rumuni.
Większość z osób żebrzących jest narodowości romskiej – jednej z największych europejskich mniejszości narodowych. Wielu z nich mieszka w namiotach lub samochodach kemingowych i żyją z tego co uda im się wyżebrać przed supermarketami i na stacjach metra.
Szwecja i Rumunia oznajmiły, że będą współpracować w walce z biedą w społecznościach romskich. Piątkowa umowa poprzedzona była wcześniejszymi rozmowami ministrów z obu krajów w szwedzkiej stolicy. Szwedzki minister ds. dzieci, osób starszych i równości płciowej, Åsa Regnér, powiedziała we wtorek gazecie Dagens Nyheter, że mniejszość romska w Rumunia notuje znacznie gorsze wskaźniki w dziedzinach takich jak bezrobocie, poziom dochodów i edukacja w porównaniu do większości mieszkańców. Oświadczyła "Nie jest więc trudno zrozumieć co ich tutaj gna [do Szwecji]. Tak dalej być nie może. To bardzo niedobrze, że żyją oni tutaj w tak trudnych warunkach. Dlatego chcemy przyczynić się do stworzenia im lepszego życia w Rumuni."
Cordrin Scutaru, rumuński minister spraw zagranicznych, dodał, że nie uważa biedy za strukturalny problem Rumuni. Szwedzkiemu tabloidowi Espressen powiedział "To indywidualny wybór. Żebracy nie respektują prawa, ani rumuńskiego ani szwedzkiego. Powinni oni poszukać sobie pracy. Żebranie nie powinno być dla nich wyborem." Skupienie się na nowej umowie powinno pomóc Szwecji i Rumuni wymienić się wiedzą i spojrzeniem na sprawy socjalne. Szwecja podzieli się także informacjami, które pomogą Rumuni występować o europejskie fundusze pomocy strukturalnej. Martin Valfridsson, szwedzki koordynator do spraw biednych obywateli UE, w kwietniu powiedział portalowi The Local, że umowa ta może pomóc rozwiązać trudną sytuację romskich żebraków w Skandynawii. Stwierdził on, że "W długim okresie może to być jednym z efektów. Jeśli masz zapewnione dobre życie w swoim własnym kraju, to jesteś mniej skłonny, aby przenieść się do innego kraju. To jeden z elementów układanki."