W czwartek Policyjna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła, że największym zagrożeniem narodowym spowodowanym masowymi przyjazdami uchodźców nie są islamscy terroryści, tylko możliwe gwałtowne reakcje norweskiej skrajnej prawicy.

„Poszukujący azylu powiązani z radykalnymi islamistami nie są największym krótkoterminowym zagrożeniem dla Norwegii,” takie stwierdzenie znalazło się w oświadczeniu wydanym przez Policyjną Służbę Bezpieczeństwa – PST.

„Zwiększający się napływ uchodźców do Norwegii w pierwszym rzędzie może mieć negatywne konsekwencje w postaci gróźb ze strony skrajnie prawicowych środowisk.  Wrogość do emigrantów jest czynnikiem aktywizującym i jednoczącym te środowiska.”

Norwegia ciągle przeżywa swoją niezdolność do zapobieżenia podwójnemu atakowi Andersa Behringa Breivika z lipca 2011 roku, kiedy zabił on 77 osób, kierowany swoim sprzeciwem przeciwko multikulturowości i jak sam to nazwał „muzułmańskiej inwazji”.

Do tej pory w Norwegii nie było żadnego śmiertelnego zamachu islamistów. Niektóre media społecznościowe sugerują, że wysłannicy Państwa Islamskiego lub innych groźnych grup mogą się znajdować wśród uchodźców przybywających do Europy i po otrzymaniu tutaj schronienia rozpoczną oni działalność terrorystyczną.

Według PST jednak: „Zagrożenie radykalnymi działaniami bojowników islamskich jest większe ze strony osób urodzonych lub wychowanych w Norwegii, które uległy skrajnej radykalizacji.”

Oświadczenie dodaje także, że zagrożenie stanowią także działania organizacji skrajnie lewicowych, i ewentualne brutalne starcia zwolenników tych dwóch skrajnych stanowisk.

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w Norwegii zarejestrowano ponad 8,000 uchodźców, z których jedna czwarta to Syryjczycy, jednak liczba uchodźców z tygodnia na tydzień się zwiększa.

Władze imigracyjne spodziewają się, że do końca roku liczba wniosków o azyl wyniesie 20,000 co ustanowi nowy rekord.

 

Facebook

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.