Bezpieczeństwo w Norwegii jeszcze bardziej zagrożone

W czwartek Policyjna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła, że największym zagrożeniem narodowym spowodowanym masowymi przyjazdami uchodźców nie są islamscy terroryści, tylko możliwe gwałtowne reakcje norweskiej skrajnej prawicy.

“Poszukujący azylu powiązani z radykalnymi islamistami nie są największym krótkoterminowym zagrożeniem dla Norwegii,” takie stwierdzenie znalazło się w oświadczeniu wydanym przez Policyjną Służbę Bezpieczeństwa – PST.

“Zwiększający się napływ uchodźców do Norwegii w pierwszym rzędzie może mieć negatywne konsekwencje w postaci gróźb ze strony skrajnie prawicowych środowisk.  Wrogość do emigrantów jest czynnikiem aktywizującym i jednoczącym te środowiska.”

Norwegia ciągle przeżywa swoją niezdolność do zapobieżenia podwójnemu atakowi Andersa Behringa Breivika z lipca 2011 roku, kiedy zabił on 77 osób, kierowany swoim sprzeciwem przeciwko multikulturowości i jak sam to nazwał “muzułmańskiej inwazji”.

Do tej pory w Norwegii nie było żadnego śmiertelnego zamachu islamistów. Niektóre media społecznościowe sugerują, że wysłannicy Państwa Islamskiego lub innych groźnych grup mogą się znajdować wśród uchodźców przybywających do Europy i po otrzymaniu tutaj schronienia rozpoczną oni działalność terrorystyczną.

Według PST jednak: “Zagrożenie radykalnymi działaniami bojowników islamskich jest większe ze strony osób urodzonych lub wychowanych w Norwegii, które uległy skrajnej radykalizacji.”

Oświadczenie dodaje także, że zagrożenie stanowią także działania organizacji skrajnie lewicowych, i ewentualne brutalne starcia zwolenników tych dwóch skrajnych stanowisk.

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w Norwegii zarejestrowano ponad 8,000 uchodźców, z których jedna czwarta to Syryjczycy, jednak liczba uchodźców z tygodnia na tydzień się zwiększa.

Władze imigracyjne spodziewają się, że do końca roku liczba wniosków o azyl wyniesie 20,000 co ustanowi nowy rekord.

 

Facebook

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...