W ubiegłym roku w Szwecji odnotowano znaczny wzrost liczby nowych przypadków samookaleczeń, z intencją samobójczą lub bez niej, wśród młodych dziewcząt. Wśród 12-letnich dziewcząt wzrost ten wyniósł blisko 80% w latach 2020-2021, a w grupie wiekowej 13-16 lat – 40-50%. Takie są wnioski z nowych statystyk opracowanych przez Narodową Radę Zdrowia i Opieki Społecznej.
Liczba diagnoz psychiatrycznych wśród dzieci i młodych dorosłych wzrasta od pewnego czasu, a Krajowa Rada Zdrowia i Opieki Społecznej zbadała teraz, czy dwa pierwsze lata pandemii, czyli rok 2020 i 2021, doprowadziły do wzrostu liczby samookaleczeń z intencją samobójczą lub bez niej. “W pierwszym roku pandemii nie zaobserwowaliśmy wyraźnego wzrostu, ale w 2021 roku nastąpił duży wzrost zachowań określanych jako celowa autodestrukcja, zwłaszcza wśród dziewcząt.” – powiedział Peter Salmi, badacz z Narodowego Zarządu Zdrowia i Opieki Społecznej.
W 2021 roku liczba nowych przypadków wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami głównie wśród dziewcząt w wieku 12-17 lat. W przypadku 12-letnich dziewczynek wzrost wyniósł prawie 80% w latach 2020-2021. W przypadku dziewczynek w wieku 13-16 lat przypadki wzrosły o 40-50% w tym samym okresie. W przypadku chłopców i młodych mężczyzn nie odnotowano wzrostu, a wśród mężczyzn w wieku 18-24 lat liczba zachorowań nawet się zmniejszyła.
“W sumie w samym 2021 roku odnotowano ponad 1300 nowych przypadków celowego samookaleczenia, głównie poprzez zatrucie, a wzrost ten nastąpił wśród dziewcząt. Wzrost ten można zaobserwować zarówno wśród osób, u których nie zdiagnozowano wcześniej zaburzeń psychicznych, jak i u dziewcząt, u których zdiagnozowano je wcześniej, często z powodu depresji.” – mówi Peter Salmi.
Według Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej wzrost liczby samookaleczeń, czyli celowych zachowań autodestrukcyjnych, wskazuje na pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego w czasie pandemii. Wzrost ten jest niepokojący, ponieważ istnieje wyraźny związek między samookaleczeniem a zakończonym samobójstwem w przyszłości. “Nie wiemy, co jest przyczyną obserwowanego od dłuższego czasu wzrostu złego stanu zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Ale dzieje się to w szerokiej grupie młodzieży, co może sugerować, że przyczyny tego wzrostu mogą leżeć w środowisku, w którym większość dzieci i młodzieży spędza czas” – dodaje Peter Salmi.
Chociaż wzrost liczby nowych przypadków umyślnego samookaleczenia wśród dziewcząt w wieku 12-17 lat zwiększył się w większości regionów, istnieją również znaczące różnice regionalne. Największy wzrost nastąpił w Västmanlandzie, a niewielki spadek w Gävleborgu w 2021 roku.