fbpx

Azyl polityczny dla osób z „bezpiecznych” krajów

Szwecja – która od lat uchodzi za „raj” dla imigrantów – planuje przyspieszyć odrzucanie bezzasadnych wniosków o azyl polityczny. Rząd nosi się z zamiarem stworzenia listy krajów „bezpiecznych” i to na niej skupi swoją uwagę: to uchodźcy pochodzący z tych państw mieliby pierwszeństwo jeśli chodzi o rozpatrywanie wniosków.

Szwedzka Agencja Migracyjna w pierwszej kolejności brałaby pod przysłowiową lupę podania od osób z tak zwanej „przyspieszonej” listy. Krótki wykaz obejmowałby m.in. Gruzję, Uzbekistan, Ukrainę oraz wybrane kraje bałkańskie.

Minister sprawiedliwości i spraw migracyjnych, Morgan Johansson uważa, że taka zmiana znacząco skróci czas rozpatrywania wniosków o azyl – nawet o kilka miesięcy. Johansson chciałby, żeby ocena podań trwała maksymalnie cztery tygodnie.

Polityk dla przykładu zwrócił też uwagę na Gruzję. To jeden z „bezpiecznych” krajów a bardzo niewielu Gruzinów ubiegających się o azyl w Szwecji dostaje pozwolenie by tu zamieszkać.

W momencie gdy Sąd Migracyjny odrzuci wniosek danej osoby jest ona usuwana z kraju i deportowana na ojczyznę. Nie byłaby uprawniona do pozostania na terenie Szwecji w oczekiwaniu na decyzję Sądu Apelacyjnego.

Podobne listy utworzono już w kilku innych państwach unijnych jak Niemcy, Francja, Austria czy sąsiednia Dania.

W Szwecji funkcjonował już kiedyś „przyspieszony” system rozpatrywania wniosków o azyl ale decyzją sądu UE został on anulowany. Wszystko dlatego, że nie sporządzono właśnie listy „bezpiecznych” państw.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej kraj oceniany przy analizie wniosków o azyl może zostać uznany za bezpieczny, jeżeli nie jest objęty konfliktem zbrojnym panuje w nim system demokratyczny a jego obywatelom nie grożą tortury i prześladowania.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Azyl polityczny dla osób z „bezpiecznych” krajów

Warto przeczytać

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...