fbpx

Anders Breivik próbuje sprzedać swoją historię za 86 milionów koron.

41-letni Anders Breivik, który zabił łącznie 77 osób, podkładając bombę w norweskiej dzielnicy rządowej w Oslo oraz atakując obóz letni Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utøya, próbuje wykorzystać prawo swojego kraju i próbuje zbić fortunę na swojej historii.

Uwięziony norweski terrorysta Anders Behring Breivik (od 2017 roku Fjotolf Hansen), który obecnie odsiaduje 21-letni wyrok za zabójstwo w 2011 r., wysłał listy do 20 osób i firm medialnych, próbując sprzedać im prawa do książek, filmów i wywiadów, donosi szwedzka gazeta Sydsvenskan.

 Breivik oszacował wartość swojej historii na 86 milionów SEK (~36.7 mln złotych). Prawnik Breivika potwierdził informację o rozsyłanych listach.

Christoph Andersson dziennikarz i specjalista od prawicowego ekstremizmu przyznał, że Breivik ma w ręku atut, bo norweska zasada jawności i dostępności informacji nie dotyczy wymiaru sprawiedliwości. Oznacza to, że dostęp do materiałów wstępnego śledztwa i przesłuchań musi zostać zatwierdzony przez samego terrorystę.

W innych krajach, takich jak Szwecja, pozwolenie skazanym mordercom na decydowanie, komu wolno czytać ich wstępne śledztwo, byłoby naruszeniem konstytucji – podkreślił Andersson.

Obecnie ten 41-latek odsiaduje 21 letni wyrok więzienia, który może być jednak przedłużony bez ograniczeń.

Breivik oskarża władze więzienia o blokowanie jego listów do prasy
Breivik powiedział, że za nazizm będzie walczył aż do śmierci

Strona główna Wiadomości Norwegia Anders Breivik próbuje sprzedać swoją historię za 86 milionów koron.

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...