Szwedzki uczeń musiał zdjąć łańcuszek z krzyżem, żeby wziąć udział w szkolnej sesji fotograficznej

15-letni uczeń ze Szwecji nie mógł nosić na sobie naszyjnika z krzyżem, kiedy pozował do szkolnego zdjęcia. Choć zakazano mu pokazać się przed obiektywem z wisiorkiem, jego rówieśnicy mieli taką możliwość: na przykład nosząc łańcuszki z muzułmańskimi symbolami.

„Tego dnia przyszedłem do szkoły w fioletowym swetrze z kołnierzykiem. Na piersi wisiał krzyżyk. Miałem długi łańcuszek, na którym zawieszona była metalowa figurka Jezusa”, opowiada 15-latek informuje gazeta Dagen.

Chłopak chce pozostać anonimowy. Zarzuca on fotografce, że kazała mu zdjąć łańcuszek, który rzekomo obraża uczucia innych uczniów. Nastolatek posłuchał kobiety, choć czuł się całym zdarzeniem upokorzony:

„Nie lubię kłócić się z innymi. Tak na nią spojrzałem, że musiała zrozumieć, co sądzę o całej sytuacji. To było dziwne. Osoby, które przychodzą do szkoły w muzułmańskich strojach, nie musiały ich ściągać.”

Wszyscy w klasie chłopca wiedzą, że jest on zagorzałym chrześcijaninem. Cała rodzina 15-latka regularnie uczęszcza na msze święte. Sprawę zgłoszono już Rzecznikowi ds. Dyskryminacji (DO) oraz Rzecznikowi Praw Ucznia (BEO).

„To, co wydaje się drobiazgiem, dotyczy wolności religijnej i tego, w jakim społeczeństwie żyjemy”, żali się ojciec chłopca. „Nie chodzi o to, że żywimy urazę do szkoły. Chodzi o szybką reakcję, o zwrócenie uwagi na problem uprzywilejowania niektórych grup.”

Ojciec wierzy, że sytuacja przybrałaby inny obrót, gdyby kazano dziecku zdjąć wisiorek z Gwiazdą Dawida albo hidżab:

„Wtedy mówiono by o straszliwej krzywdzie i nieprawidłowości. Ale skoro to symbol chrześcijański, problemu nie ma.”

Dyrektor szkoły przyznał już, że fotografka popełniła błąd. Ponoć nie miała doświadczenia w pracy z dziećmi w wieku szkolnym.

Szwecja zabrania włączania elementów religijnych do programu nauczania. Jedynie zajęcia pozalekcyjne mogą koncentrować się na tematyce religii, a uczestnictwo w nich jest dobrowolne.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...