76 % przebadanych nieletnich uchodźców oczekujących na azyl w Szwecji okazało się być najprawdopodobniej całkiem dorosłymi osobami

Szwedzki rząd ogłosił, po badaniach zębów mądrości i stawów kolanowych, że znaczna większość z uchodźców poddanych tym badaniom w Szwecji okazuje się przekraczać wiek 18 lat.

Rättsmedicinalverket, Szwedzka Rada Medycyny Sądowej, ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła badania 581 osób oczekujących na azyl, w przypadku których istniały podejrzenia o zaniżenie swojego wieku.

Testy dowiodły, że w 76 % (442) przypadków osoby te są ‘najprawdopodobniej w wieku 18 lat lub starszym.’

Dodatkowe 5 osób, zostało oznaczonych jako ‘być może przekraczające wiek 18 lat’ a 134 uznano za ‘najprawdopodobniej młodsze niż 18 lat.”

Testy składały się z prześwietleń rentgenowskich zębów mądrości oraz rezonansu magnetycznego stawów kolanowych. Wyniki są analizowane przez dentystów i radiologów, a następnie opinia na temat wieku uchodźcy jest przesyłana do Agencji ds. Migracji.

Agencja przypomina, że ogólny rezultat testów jest wynikiem tego, że nie wszyscy nieletni uchodźcy są kierowani na badania.

„Gdyby przebadać wszystkich nieletnich uchodźców przybywających bez opieki, na pewno całościowe wyniki byłyby inne,” powiedział Daniel Salehi menager z agencji.

Dodał on także, że większość nieletnich przebywających bez opieki to rzeczywiście dzieci poniżej 18 roku życia. W przypadkach oczywistych po prostu badania nie są przeprowadzane.

581 testów to dopiero początek, gdyż Agencja ds. Migracji skierowała na nie około 4,200 osób.

Badania zapowiedziane przez szwedzki rząd we wrześniu 2016 roku zostało wprowadzone z powodu tego, że władze miały podejrzenia w 70% przypadków, co do prawdziwości podawanego wieku przez uchodźców bez opieki twierdzących, że mają 15-17 lat.

Podobne testy przeprowadzone w grudniu w Danii pokazały, że 74 % osób podających się za nieletnich naprawdę było już dorosłymi.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...