300 kg marihuany na promie z Gdyni

Wielka akcja antynarkotykowa w Szwecji doprowadziła do wykrycia przemytu 300 kg marihuany wartej miliony dolarów.

W zeszłym tygodniu aresztowanych zostało dwóch mężczyzn opuszczających prom który przybył do Karlskrony w południowej Szwecji z Gdyni. Według SVT w ich ciężarówce znaleziono prawie 300 kg marihuany.

Jak podaje Tullverket – Szwedzka Agencja Celna – może ona być warta nawet 30 milionów koron (~13,3 mln zł).

„To w oczywiste, że istnieje tutaj pewna sieć przerzutowa i że to musi ją zaboleć. Mówimy o wielkiej sumie pieniędzy,” powiedział SVT Sven-Petr Ohlsson z Tullverket.

Jest to jeden z największych transportów narkotyków odkryty w Szwecji w ostatnich latach i wpisuje się on w pewien typowy schemat.

W 2012 roku Tullverket odnalazła 400 kg marihuany w ciężarówce w porcie Helsingborg na południowym zachodzie kraju. Wyceniano ją wtedy na około 40 milionów koron (~17,8 mln zł).

„To zorganizowana działalność, gdzie ciężarówki przybywają do Szwecji jak konie trojańskie. Ukrywają się one w dużej ilości pojazdów zjeżdżających z promu. To właśnie jedną z takich ciężarówek zatrzymaliśmy w Karlskronie,” wyjaśnił Ohlsson.

Dwóch mężczyzn jadących w ciężarówce pozostaje w areszcie, oskarżeni są oni o przemyt narkotyków. W tej sprawie będą jeszcze trwały dalsze przesłuchania.

Pomimo swojej opinii bardzo postępowego narodu, Szwedzi mają ostre podejście do sprawy nielegalnych używek. W lipcu 2015 roku dwóch mężczyzn zostało skazanych łącznie na 5,5 roku więzienia za wyhodowanie 31,5 kg marihuany w budynku nieużywanej szkoły.

W tym samym miesiącu Amerykański raper Snoop Dogg został zatrzymany za podejrzenie zażywania narkotyków po koncercie w Uppsali. Śledztwo to zostało później umorzone. Testy przeprowadzone u rapera wykazały, że zażywał on narkotyki, jednak nie udowodniono, że miało to miejsce na terytorium Szwecji.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...